Artykuły

Rzeszów. Znamy już gości "Źródeł pamięci"

Druga edycja teatralnego wydarzenia: "Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" zapowiada się niebywale. Zaprezentują się m.in. legendarny Odin Teatret z Danii i z Japonii: Gekidan Kaitaisha z Tokio. To światowa pierwsza liga teatrów eksperymentalnych.

- W tej edycji postanowiłam skupić się bardziej na spektaklach. Część konferencyjna będzie symboliczna, mniej wykładów, więcej spotkań z aktorami - mówi Aneta Adamska, dyrektorka artystyczna "Źródeł pamięci", która wymyśliła i stworzyła ten szczególny projekt artystyczno-naukowy poświęcony trzem wielkim reformatorom teatru z Podkarpacia.

Nikomu taka zmiana nie powinna przeszkadzać, bo spektakle zapowiadają się wyborne. - Przyjedzie teatr Cinema z Michałowic, 18 Japończyków z teatru Gekidan Kaitaisha, którzy najpierw wystąpią w Rzeszowie, a dopiero potem w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, a na koniec legenda z Danii - Odin Teatret. Będzie też okazja zobaczyć monodram Ireny Jun, która współpracowała z Józefem Szajną przy jego najważniejszych spektaklach - zapowiada Adamska.

Gekidan Kaitaisha (jap. Teatr Dekonstrukcji) z Tokio zaliczany jest obecnie do grona najważniejszych teatrów alternatywnych Japonii. Słynie nie tylko z nowatorskich rozwiązań scenicznych i eksperymentów łączących teatr, taniec, muzykę i sztuki wizualne. Kaitaisha to przede wszystkim aktualny, zaangażowany teatr ciała, który odważnie konfrontuje się z problemami współczesnej rzeczywistości, podejmując takie tematy, jak: terroryzm, rasizm, uprzedzenia płciowe, hipokryzja na tle seksualnym oraz polityczne rozgrywki.

Odin Teatret, teatr eksperymentalny, został założony w 1964 w Oslo przez Eugenio Barbę, stażystę Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i grupę niedoszłych studentów tamtejszej szkoły teatralnej. Teatr zajmuje się badaniem i weryfikowaniem w swoich przedstawieniach różnych aspektów pedagogiki teatralnej i teorii widowisk oraz analizą koncepcji teatralnych. Zespół tworzy spektakle zbiorowe metodą długotrwałych prób i improwizacji, w sumie zrealizował niewiele przedstawień, które prezentował w wielu krajach.

Impreza "Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna" odbędzie się w dniach 21-24 października. Większość spektakli odbędzie się w teatrze Maska. Projekt łączy wykłady poświęcone trzem podkarpackim tuzom teatru ze scenicznymi dowodami na to, jak ich sztuka wciąż może inspirować. Celem, jaki przyświecał Adamskiej, kiedy tworzyła tę imprezę, było sklejenie w ludzkiej pamięci nazwisk trzech wielkich twórców teatru z Podkarpaciem. "Źródła pamięci..." są organizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa. W tym roku miasto przeznaczyło na organizację przedsięwzięcia 60 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji