Artykuły

Warszawa. "Czarna maska" z Opery Bałtyckiej w TW-ON

31 marca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej pokazana zostanie "Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego w reż. Marka Weissa. Spektakl miał premierę 20 marca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

"Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego to jedno z największych współczesnych arcydzieł operowych. Opera Bałtycka wystawi ją po raz pierwszy 20 marca w reżyserii i inscenizacji Marka Weissa. Publiczność zobaczy ten spektakl także podczas premiery w Warszawie - 31 marca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

"Apokaliptyczna wizja zagrożeń wiszących nad kulturą europejską w sposób wstrząsający koresponduje z ostatnimi wydarzeniami. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mija właśnie trzydzieści lat od światowej prapremiery dzieła w Salzburgu, to uderza profetyczna siła zawarta w tej wywiedzionej z opowiadania Hauptmanna historii skromnej uroczystości w domu prowincjonalnego burmistrza, która przekształciła się w zwiastun zagłady naszej mieszczańskiej cywilizacji, zagłady która nie wynika z igraszek ślepego losu, lecz z naszej konkretnej winy.

To przekonanie, że rozwój wydarzeń związany jest z aktami złej lub dobrej ludzkiej woli jest bliskie twórcom Opery Bałtyckiej i wiąże się z ich decyzjami artystycznymi i interpretacją starannie wybranych dzieł do budowy repertuaru. Wśród nich "Czarna maska" staje się jednym z najdonioślejszych składników i największych wyzwań dotyczących trudności i jakości wykonawczych".

Marek Weiss

Reżyser spektaklu, dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej

Premiera:

20 marca - Opera Bałtycka w Gdańsku

31 marca - Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie

Przed spektaklem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, o godz. 17.30 w Salach Redutowych odbędzie się spotkanie z kompozytorem Krzysztofem Pendereckim.

***

Partnerzy spektaklu: Teatr Wielki-Opera Narodowa, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna", Sopot Trefl.

Informacja o biletach:

Gdańsk

Biuro Obsługi Widzów: tel. 58 350 06 15. Kasa biletowa: tel. 58 763 49 06.

Warszawa

Rezerwacja biletów: tel. 22 826 50 19, 22 692 02 08. Kasa biletowa: tel. 22 692 05 07, tel. 22 692 05 08.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji