Artykuły

Szczecin. 60 lat minęło

Dokładnie dziś szczecińska scena muzyczna obchodzi swoje urodziny! 25 stycznia 1957 roku o 19.30 odbyła się premiera pierwszego spektaklu - "Krainy uśmiechu" Lehara w reżyserii E. Waydy.

Zagrała w nim Irena Brodzińska. Urodziła się w Pińsku, na terenie dzisiejszej Białorusi. Jako śpiewaczka zadebiutowała na początku lat 50. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Następnie związała się z Operetką Śląską, skąd w 1956 r. przybyła do Szczecina na zaproszenie ówczesnego dyrektora. Zaśpiewała w pierwszej premierze, wiążąc się ze szczecińską operą na długie lata.

Szybko zyskała uwielbienie i podziw wśród mieszkańców miasta oraz środowiska muzycznego z całego kraju. Była solistką w 33 premierach i setkach spektakli. Pełniła także funkcję asystenta reżysera. Kilkakrotnie nagrodzona Bursztynowym Pierścieniem, a także Złotą Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego i Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina. W 1976 r. zaśpiewała po raz ostatni, występując wspólnie z córką Grażyną w musicalu "Machiavelli", gdzie obie artystki wcieliły się w postać matki i córki. Obdarzona wielką urodą i talentem, Pani Irena, była i wciąż jest niekwestionowaną gwiazdą szczecińskiej sceny muzycznej!

Do dziś jest częstym gościem Opery na Zamku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji