Artykuły

Poznań. Premiera opery "Werther" w Wielkim

Premierę opery "Werther" Julesa Masseneta zaprezentuje w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Będzie to kolejna premiera poznańskiej opery z okazji stulecia jej istnienia.

- Chciałem pokazać to dzieło, bo łączy ono zainteresowanie twórczością niemiecką i muzyką francuską, a to podoba się poznańskiej publiczności - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Michał Znaniecki.

Jest to kolejna z cyklu premier z okazji stulecia poznańskiej opery. Wcześniej były to: "Ernani" Verdiego, "Die Schopfung" Haydna oraz "Jutro" Bairda i "Kolonia Karna" Bruzdowicz.

Operę "Werther" przygotował międzynarodowy zespół. Akcja poznańskiego przedstawienia została osadzona w latach 20. XX wieku w Niemczech.

- Nie chciałem umieszczać tej opery w czasach jej powstania (koniec XIX w.), bo świat się od tego czasu zmienił. Miłość się zdemokratyzowała, a Niemcy lat 20. XX wieku to dla mnie idealne miejsce na ukazanie piękna miłości i brzydoty społeczeństwa - powiedział podczas konferencji hiszpański reżyser opery Ignacio Garcia.

Orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi włoski dyrygent Roberto Tomelli, a scenografię przygotowała Hiszpanka Carmina Valencia Tamayo.

Tytułową rolę wykonywać będą wymiennie Brian Jagde i˙Jeongki Cho - młodzi tenorzy, którzy po swoich udanych debiutach zapraszani są do realizacji lirycznych oper francuskich i˙włoskich na˙wielu europejskich scenach.

W roli Alberta po raz pierwszy wystąpi w Poznaniu Marcin Bronikowski, a w roli Charlotty będzie można usłyszeć Irinę Żytyńską.

Czteroaktową operę "Werther" skomponował w 1893 roku Francuz Jules Massenet; postanowił on przenieść na scenę słynny dramat romantyczny Johanna Wolfganga Goethego "Cierpienia Młodego Wertera".

- Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przedstawieniu łatwiej będzie młodzieży, która w szkole "katowana" jest poezją Goethego, w lepszym zrozumieniem tego dzieła - powiedziała podczas konferencji rzecznik prasowy Teatru Wielkiego Anna Kochnowicz.

Marcowa realizacja opery "Werther" Julesa Masseneta w Teatrze Wielkim w Poznaniu przypada w 90. rocznicę jej prapremiery na tej scenie. Od tego czasu Opera Poznańska nie wystawiała tego dzieła, które na stałe znajduje się w repertuarze największych oper świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji