Osoby

Trwa wczytywanie

Artur Wróbel

W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w specjalności Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych, w klasie dyrygowania dr hab. Alana Urbanka. W 2006 roku ukończył również trzyletnie studia licencjackie na kierunku Dyrygentura na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, we wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Obecnie pogłębia swoje wykształcenie realizując dwuletnie uzupełniające studia magisterskie na tymże kierunku.
Jest laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu w 2004 roku (wyróżnienie), był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na rok akademicki 2003/2004. W roku akademickim 2003/2004 odbył dziesięciomiesięczny staż asystencki w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Edukacji Muzycznej, gdzie obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na stanowisku asystenta.
Od początku swojej działalności artystycznej Artur Wróbel był związany jako dyrygent gościnny z większością akademickich chórów wrocławskich. W latach 2002 -2005 był asystentem dyrygenta w Akademickim Chórze Politechniki Wrocławskiej, a w sezonie artystycznym 2005/2006 sprawował obowiązki kierownika chóru w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Współpracował także z prof. Markiem Traczem i zespołem Silesian Singers and Players, przygotowując chór do koncertowego wykonania opery "Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka.
Współpracował jako dyrygent również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu (VIII 2006), a także z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (I 2007). Uczestniczył w wielu kursach interpretacyjnych, dotyczących muzyki chóralnej i symfonicznej prowadzonych przez takich dyrygentów jak Maestro Kurt Masur, ks. Kazimierz Szymonik czy prof. Ryszard Zimak.
Od listopada 2004 jest zatrudniony w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi chór szkolny i zespół wokalny, a od września 2005 roku również Orkiestrę Kameralną tej Szkoły. Od 2006 roku jest także asystentem dyrygenta w Operze Wrocławskiej, gdzie w styczniu 2007 r. poprowadził z powodzeniem spektakle "Zemsty nietoperza" J. Straussa, będące jego debiutem dyrygenckim na scenie operowej. Asystował również podczas realizacji takich premier jak: R.Wagner - cała tetralogia "Pierścień Nibelunga", K. Szymanowski - "Król Roger", G. Bizet - "Carmen", G. Donizetti - "Napój miłosny", M. Musorgski - "Borys Godunow", G. Verdi - "Rigoletto", T. Baird - "Jutro", J.Bruzdowicz - "Kolonia karna".
W swoim dorobku artystycznym dyrygent posiada dwa nagrania płyt CD, z których pierwsze stanowi zapis Koncertu Kolęd pt.: Christus natus est nobis (XII 2005), podczas którego wspólnie z Orkiestrą Kameralną i Chórem PSM II stopnia we Wrocławiu oraz Chórem Kameralnym Politechniki Wrocławskiej Consonanza zostały wykonane najpiękniejsze kolędy i pastorałki, drugie natomiast jest nagraniem studyjnym, gdzie ze wspomnianymi powyżej zespołami zostało nagrane "Stabat Mater" Josepha Haydna. Dyrygował na uroczystym koncercie z okazji V Dnia Papieskiego na Rynku wrocławskim, gdzie wspólnie z Wrocławską Orkiestrą Kameralną, wrocławskimi chórami akademickimi i Zespołem New Live M zostały zaprezentowane pieśni religijne w opracowaniach Marcina Pospieszalskiego.
Z innych, ciekawszych projektów artystycznych dyrygenta, można również wymienić czterokrotne poprowadzenie uroczystego wykonania hymnu studenckiego Gaudeamus igitur na wrocławskim Rynku z okazji inauguracji roku akademickiego (2004/2005 i 2007/2008).
Źródło: Informacja własna dyrygenta Artura Wróbla

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji