Artykuły

Kraków. Maria Andruszkiewicz nie żyje

W poniedziałkowy wieczór w szpitalu, wskutek ciężkiej choroby, zmarła Maria Andruszkiewicz-Nowak, aktorka scen krakowskich.

Trafiła na nie z górskiego Jordanowa, miejsca narodzin, poprzez łódzką Filmówkę, w której w 1967 roku skończyła Wydział Aktorski. Potem był Teatr Ludowy w Nowej Hucie - do sezonu 1973/74 i Teatr im. Juliusza Słowackiego. W tym pierwszym była m.in. Klarą w "Ślubach panieńskich" u Bogdana Hussakowskiego, grała też u Waldemara Krygiera; w drugim, z którego odeszła przed 10 laty na emeryturę, obsadzali ją m.in. Jerzy Krasowski, Krystyna Skuszanka, Rudolf Zioło. Skuszanka, podobnie jak Irena Babel, zapraszała też nierzadko Marię Andruszkiewicz na plan Teatru Telewizji.

W 1977 roku Skuszanka realizowała "Mazepę" Słowackiego; Maria Andruszkiewicz została Amelią, Wojewodziną, w Wojewodę wcielał się Jerzy Nowak. To zrodziło ich piękny związek, który przed kilku laty przypieczętowali ślubem.

W ostatnich latach Maria Andruszkiewicz powróciła do teatru w innej roli. Najpierw sporządziła dla męża, na jego 55-lecie pracy artystycznej, scenariusz spektaklu "Babski wybór" (wg "Na skalnym podhalu" Kazimierza Tetmajera). Potem, wspólnie z Józefem Opalskim - scenariusz spektaklu muzycznego "Sekrety nietoperzy", w którym w Teatrze STU Jerzemu Nowakowi partneruje Beata Rybotycka. I podczas każdego z tych spektakli towarzyszyła mężowi - najpierw za kulisami, potem przykucnąwszy gdzieś w kącie sali.

Stworzyła też wraz z mężem uroczą, złożoną z jego wspomnień, "Książkę o miłości" (nakładem oficyny Austeria), wpisując w nią swoje "Słowo od żony..." - ciepłe, bezpretensjonalne, oddające szczególny charakter tego związku. Tej pięknej, dojrzałej miłości.

Jeszcze zdążyli wspólnie poszerzyć tę książkę o kolejne cztery rozdziały; ukażą się w nowym wydaniu po nowym roku... Inne wspólne plany przerwała okrutna choroba.

Miała Maria Andruszkiewicz 66 lat. Pożegnamy ją na cmentarzu Rakowickim w piątek o godz. 12.20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji