Artykuły

Warszawa. Nehrebecka i Aleksandrowicz startują w wyborach

Aktorka Anna Nehrebecka, wdowa po wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz b. szef KRRiT Witold Kołodziejski - to niektóre znane nazwiska osób spoza polityki, po które partie sięgają w wyborach samorządowych na Mazowszu.

W Warszawie z listy PO wystartuje do rady miasta m.in. znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Anna Nehrebecka (na zdjęciu) znana m.in. z seriali "Złotopolscy" i "Plebania", a także z "Ziemi obiecanej" oraz "Nocy i dni".

Szefowa warszawskich struktur PO Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, że Nehrebecka "nie jest w PO osoba zupełnie nową". Przypomniała, że aktorka w kampanii prezydenckiej należała do honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego oraz że zapisała się do Platformy.

Po znane nazwiska sięga też SLD. Z listy Sojuszu na Ursynowie wystartuje w wyborach na radnego Warszawy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim. Wielokrotny mistrz świata i Europy w zawodach motorowodnych Waldemar Marszałek wystartuje z listy Sojuszu do warszawskiej Rady Miasta; będzie ubiegał się o mandat radnego z dzielnicy Bemowo. Marszałek należy do SLD.

Działacz Zielonych2004 oraz środowiska LGTB (ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) Krystian Legierski startuje do Rady Warszawy z listy SLD na Mokotowie. Podobnie jak popierana przez Partię Kobiet Alicja Tysiąc, której nazwisko stało się znane po tym, jak wygrała w Strasburgu proces przeciwko Polsce.

Tysiąc chciała usunąć ciążę, bo urodzenie dziecka mogło grozić jej nawet utratą wzroku. Po porodzie jej wzrok pogorszył się; przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką. Kobieta złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przyznał jej 25 tys. euro zadośćuczynienia. Trybunał orzekł, że odmawiając usunięcia ciąży Alicji Tysiąc Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka (prawo do poszanowania życia prywatnego).

Kandydatem SLD do sejmiku województwa mazowieckiego jest Jan Aleksandrowicz, aktor znany między innymi z seriali "Klan" i "Samo życie".

Szefowa SLD na Mazowszu Katarzyna Piekarska powiedziała PAP, że Sojusz chce się w kampanii samorządowej otworzyć na środowiska również spoza głównego nurtu polityki. Jak zaznaczyła, m.in. Legierski i Tysiąc to osoby wystawione przez te środowiska.

Liderami list PiS do Rady Warszawy są z kolei m.in.: były doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego Michał Dworczyk oraz były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Maciej Wąsik.

Ponadto do sejmiku mazowieckiego kandydować będą z pierwszych miejsc list PiS: były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, była żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego - Małgorzata Gosiewska oraz minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji