Artykuły

Poznań. Śpiewacy, chór i aktorzy w "Amadeuszu"

- To przedstawienie mówi kilka istotnych rzeczy o dzisiejszym świecie: o konflikcie artysta - donator, czy relacjach artysta - władza - mówi Paweł Szkotak, reżyser spektaklu "Amadeusz". Premiera - w piątek w Teatrze Polskim.

Życiu jednego z największych kompozytorów w historii - W.A. Mozartowi - Paweł Szkotak przygląda się przez pryzmat sztuki Petera Schaffera. - Ten spektakl jest muzyczną podróżą przez największe dzieła Mozartowskie: od wczesnych utworów wirtuozowskich dochodzimy do kompozycji coraz ciemniejszych, przepełnionych cierpieniem, ale i wybaczeniem - mówił reżyser podczas wczorajszej konferencji prasowej, poświęconej premierze.

W spektaklu obok aktorów Teatru Polskiego (m.in. Łukasza Chrzuszcza w roli Wolfganga Amadeusza Mozarta) występują soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją Agnieszki Nagórki.

Pierwsza prezentacja dramatu odbyła się w Teatrze Polskim w październiku ubiegłego roku, w ramach jubileuszu Teatru Polskiego w Poznaniu (135-lecie istnienia) oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu (100-lecie). - Muzyki w przedstawieniu jest dziś trochę więcej niż przed kilkoma miesiącami - zaznacza Paweł Szkotak.

Autorska przeróbka tekstu Petera Schaffera posłużyła w 1984 r. za podstawę scenariusza słynnego filmu "Amadeusz" Milosa Formana. Reżyser musicalu "Hair" w poruszający sposób burzy na ekranie mit ludzkiego geniuszu, będącego rzekomo źródłem szczęścia. W ślad za sukcesami Mozarta podążała zazdrość, którą u Formana ucieleśnia nadworny kompozytor cesarza Józefa II - Antonio Salieri. To właśnie z jego perspektywy opisał życie kompozytora Peter Shaffer. U Pawła Szkotaka w rolach młodego i starego Salieriego zobaczymy Michała Kaletę i Wojciecha Kalwata.

Początek spektaklu o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji