Artykuły

"Obietnica" ma Grand Prix

Kto szuka w Rzeszowie teatru żywego, opartego na świetnym scenariuszu, znakomicie zagranego, dotykającego najczulszych strun ludzkich emocji i dającego nadzieję, że wciąż jest miejsce dla prawdziwej sztuki w tym mieście, powinien zobaczyć "Obietnicę" Teatru Przedmieście - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.

"Obietnicę" napisała Aneta Adamska, twórczyni Teatru Przedmieście, który znalazł swoją siedzibę w Piwnicy Kulturalnej przy ul. Reformackiej 4.

- Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad 30 lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Bo moja matka płacze za każdym razem, kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu. Moja mama płacze, przeklina wyzwala się w niej na nowo energia i potęga młodej kobiety, która jak mityczna Demeter porusza niebo i ziemię w poszukiwaniu swojej córki Kory porwanej do Hadesu. Przyszedł moment, żebym ja sama nasiąknięta tą historią po brzegi opowiedziała ją po swojemu - mówi o swoim spektaklu Adamska.

Udało jej się ująć w dramaturgiczną formę rodzinną legendę o własnych narodzinach i o tym, jak nie umarła. Wyszła piękna, poetycka opowieść o matczynej miłości, walce i przeznaczeniu, o cudzie. O niej samej i o mnie - i o was. Każdy znajdzie w tej historii fragment własnych bardzo osobistych przeżyć. Śmiech miesza się z duszącym gardło wzruszeniem, jest radość i złość oraz obezwładniająca bezsilność.

Emocje są tak żywe i zmieniają się jak w kalejdoskopie, bo choć to jej opowieść, wszystko jest takie bliskie, zrozumiałe, nasze... A na końcu przychodzi spokój - że wszystko znajduje się dokładnie na swoim miejscu, tam, gdzie być powinno: Aneta Adamska i jej zespół oklaskiwani na tej scenie, a ja - na widowni.

Przeznaczenie dopełniło się na naszych oczach. Magia teatru zadziałała, choć niewielu autorów potrafi z niej korzystać, tworzyć tak głęboko dotykające ludzkiej duszy spektakle przy użyciu prostej, za to bardzo sugestywnej symboliki i minimalistycznych środków, kilku prostych sprzętów zaledwie, kłębka wełny...

Tę magię tworzą też aktorzy: przede wszystkim sama Adamska, która na oczach widzów wchodzi w rolę wróżki, przebierając się na scenie. To jak początek misterium. Od pierwszych chwil spektaklu widać, jak jego autorka wnika w tę historię, staje się jej częścią, wpada w trans, z którego wyrywają ją dopiero końcowe oklaski.

Znakomita jest odtwórczyni głównej roli Iwona Żytecka. Świetni - towarzyszący im mężczyźni: Rafał Biega, Łukasz Lisowski i Maciej Szukała - jako wzbudzający najpierw śmiech, a potem złość, wiecznie pijani kumple i jako trzy Mojry bawiące się ludzkim losem. Wreszcie chłopiec, Jakub Adamski, syn autorki, wzruszający w roli anioła, dobry duch tej opowieści, który zilustrował ją bardzo klimatyczną muzyką, którą sam wykonuje na akordeonie.

Magia tego spektaklu bierze się też z siły tkwiącej w tej nieskomplikowanej przecież, ale do bólu prawdziwej opowieści. Przypominają o tym nagrania rozmów autorki z jej mamą i babcią, które jak klamra spinają spektakl.

Zachwyt nad autorskim przedstawieniem Anety Adamskiej podzieliło jury XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko", który odbył się przed kilkoma dniami w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jurorzy Marta Jankowska (aktorka teatru Wybrzeże), Edward Wojtaszek (reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie) i Marcin Bortkiewicz (scenarzysta, aktor i reżyser teatralny i filmowy) jednogłośnie przyznali Grand Prix, nagrodę dla najlepszego spektaklu, " Obietnicy" Anety Adamskiej i jej teatrowi Przedmieście z Rzeszowa.

"Obietnica" w Rzeszowie grana jest nieregularnie. Najbliższa okazja, aby zobaczyć to niezwykłe przedstawienie, już w czwartek, 13 października, o godz. 20 w Kulturalnej Piwnicy (Reformacka 4). Rezerwacji można dokonywać pod nr. tel. 667 714 730 lub e-mailem: teatr.przedmiescie@wp.pl. Bilety kosztują: 20 zł i 15 zł - ulgowy (studenci i młodzież szkolna).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji