Artykuły

Profesjonaliści Forbesa 2012

Od aktorów, szerzej, gwiazd, zależy dzisiaj znacznie więcej niż tylko to, czy będziemy się dobrze bawić w kinie lub teatrze. Są agentami zmian - świecą przykładem dla milionów i przyciągają uwagę do ważnych społecznych problemów - pisze Marcin Kaczmarczyk w miesięczniku Forbes.

Katarzyna Bujakiewicz, aktorka znana między innymi z roli pielęgniarki Marty w serialu "Na dobre i na złe" i zarazem zwyciężczyni konkursu "Profesjonaliści Forbesa 2012" wśród wielkopolskich aktorów, ma napięty kalendarz. Intensywnie pracuje na planie "Szpitala Alicji", nowego serialu TVN. Gra też w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie w kwietniu będzie można ją zobaczyć w melancholijnej komedii "Portugalia". Podobnie było w przeszłości - liczne obowiązki, podróże na trasie Warszawa - Poznań. I wiele projektów społecznych. Katarzyna Bujakiewicz jest ambasadorem Euro 2012, między innymi w ramach projektu "Bajki w bramce" czyta dzieciom książki. Pomaga chorym na białaczkę, od trzech lat jest członkiem Drużyny Szpiku, grupy wolontariuszy działających przy Fundacji im. Anny Wierskiej "Dar szpiku". Sama jest krwiodawczynią i potencjalną dawczynią szpiku.

- Jeżeli ktoś ma znaną twarz, to powinien również pomagać innym. To wręcz obowiązek - kwituje artystka.

Takich ludzi w środowisku polskich aktorów jest więcej. Potwierdzają to nie tylko laureaci konkursu "Forbesa", ale również liczba zgłoszeń, jakie napływają na konkurs "Gwiazdy Dobroczynności" organizowany przez "Newsweek" i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, organizację pozarządową promującą między innymi społeczne zaangażowanie biznesu.

- Kiedy trzy lata temu zorganizowaliśmy pierwszą edycję konkursu, bardzo zaskoczyła nas liczba zgłoszonych osób: było ich 150 - mówi Paweł Łukasiak, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego zdaniem polskie gwiazdy chętnie uczestniczą w działaniach społecznych. - Udział gwiazd w projektach społecznych, filantropijnych jest bardzo potrzebny. Są agentami zmian - twierdzi Paweł Łukasiak.

Gwiazdy uświadamiają problem, pokazują, że warto i należy go rozwiązać, przekonująco zachęcają do aktywności. A efekty działań znanych aktorów są zdumiewające. Najlepszym tego przykładem są osiągnięcia Anny Dymnej, zwyciężczyni w konkursie "Profesjonaliści Forbesa 2012" w Małopolsce. Jedna z najbardziej rozpoznawanych polskich aktorek stała się człowiekiem instytucją, ikoną dobroczynności i pomocy osobom niepełnosprawnym.

W 2003 r. Anna Dymna założyła w Krakowie Fundację "Mimo Wszystko", w której społecznie pełni funkcję prezesa. Celem fundacji było utrzymanie warsztatów terapii artystycznej i opieka nad 26 niepełnosprawnymi intelektualnie mieszkańcami Schroniska im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach, którzy po zmianie przepisów utracili prawo do korzystania z warsztatów terapii zajęciowej finansowanych przez państwo. Z czasem fundacja zdobywająca środki między innymi z jednoprocentowego odpisu od podatku dochodowego powiększyła skalę działalności. Nadal utrzymuje i prowadzi warsztaty w Radwanowicach, a poza tym buduje ośrodki rehabilitacyjne: "Dolina Słońca" w Radwanowicach i "Spotkajmy się" w nadbałtyckim Lubiatowie. Organizuje także Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana", Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko" oraz Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, promujący uzdolnione osoby niepełnosprawne. W latach 2003-2011 Fundacja Anny Dymnej otoczyła opieką ponad 11 tysięcy osób. Teraz wspiera blisko 400 niepełnosprawnych i ciężko chorych z całego kraju.

Jesienią ubiegłego roku Anna Dymna weszła w skład Kapituły Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody", ustanowionej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to honorowe odznaczenie dla osób wyróżniających się zaangażowaniem w działaniach na rzecz innych oraz postawą stanowiącą przykład dla młodego pokolenia.

Wśród tegorocznych laureatów "Profesjonalistów Forbesa 2012" znalazł się Tomasz Raczkiewicz, śpiewak z poznańskiego Teatru Wielkiego. Występuje ostatnio między innymi w głośnej operze "Dzień świra" Hadriana Filipa Tabęckiego odwołującej się bezpośrednio do filmu Marka Koterskiego pod tym samym tytułem. Usłyszeć go można również w "Ofelii" Prasquala, lirycznej operze kameralnej napisanej dla trzech śpiewaków, i w operze dla dzieci "Piotruś i Wilki" Sergiusza Prokofiewa. Śpiewak i aktor współpracuje m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz pracuje nad rolą w "Ożenku" Gogola i Musorgskiego, którego premiera odbędzie się 20 kwietnia w poznańskim Teatrze Wielkim. - Jestem kontratenorem. Nie jest to najczęściej spotykany głos w operach, dlatego cały czas poszukuję dodatkowych zajęć - tłumaczy swoją aktywność Tomasz Raczkiewicz. Śpiewak oraz ceniony znawca śpiewu współpracuje z Fundacją im. Anny Wierskiej "Dar szpiku" - biega między innymi w maratonie w Drużynie Szpiku, wspiera Fundację Krąg Przyjaciół Poznańskiego Chóru Katedralnego oraz Fundację Muzyczną Apollo przy realizacji projektu Kunst Macht, którego częścią jest organizowanie koncertów niemieckich muzyków w Poznaniu i polskich w Hanowerze. Śpiewak angażuje się w projekty upamiętniające ofiary Holokaustu. W 2008 r. w warszawskiej Synagodze im. Nożyków był solistą na koncercie, podczas którego wykonano utwory kompozytorów żydowskich, więźniów obozu w Terezinie. Teraz współpracuje z Fundacją Synagoga Nowa - Centrum Dialogu w Poznaniu przy projekcie "Wielkopolscy Żydzi - Kultura unicestwiona?".

Aktorów wyróżnia zaangażowanie

w działalność społeczną w bardzo różnych wymiarach. Elżbieta Golińska, aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego, laureatka konkursu z Dolnego Śląska, trzy lata temu w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu rozpoczęła wraz z Markiem Tyburem projekt artystyczno-terapeutyczny Protezow-nia. W jego ramach osadzeni w zakładzie karnym przygotowują materiał literacki do spektaklu oraz wszystkie elementy związane z jego prezentacją. W ten sposób uczą się nowego podejścia do życia, wypracowują relacje społeczne.

W minionym roku grupa kobiet przygotowała poetycką opowieść o pustce, tęsknocie i próbie odnalezienia ścieżki do utraconych bliskich - "Biuro listów niedoręczonych". Grupa męska stworzyła pantomimiczne przedstawienie "Z życia ptaków - Łazienna 4" o wyobcowaniu i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, pesymistyczną historię człowieka, który upada, mimo że próbował żyć inaczej.

Z kolei Olga Bończyk, aktorka Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, zwyciężczyni konkursu na Mazowszu, w ramach programu "Dźwięki Marzeń" Fundacji Orange angażuje się w spotkania z dziećmi z problemami słuchu. Jest ambasadorką kampanii "Stop rakowi szyjki macicy", w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Uczestniczy w Ogólnopolskim Programie dla Młodzieży "Mam haka na raka" oraz jest ambasadorką "Dobrego serca" - wspiera akcje misyjne Lumen Caritatis.

Katarzyna Bujakiewicz pomaga również zwierzętom. Uczestniczyła w ogólnopolskim happeningu "Zerwijmy łańcuchy", podczas którego przykuła się łańcuchem razem z dzieckiem do psiej budy na poznańskim rynku. A kiedy media obiegła wiadomość o zabijaniu zwierząt na Ukrainie w związku z przygotowywaniem Euro 2012, w telewizyjnym studiu jasno powiedziała, co o tym myśli i co sądzi o samej imprezie, jeśli proceder nie zostałby zatrzymany. W akcjach społecznych nie gra - pozostaje sobą.

LAUREACI

DOLNOŚLĄSKIE

Kinga Preis, Elżbieta Golińska,

Krzesisława Dubielówna

MAŁOPOLSKIE

Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Lidia Bogaczówna-Popiel

MAZOWIECKIE

Olga Bończyk, Danuta Stenka,

Małgorzata Kożuchowska

POMORSKIE

Halina Słojewska-Kołodziej,

Małgorzata Talarczyk, Jerzy Kiszkis

WIELKOPOLSKIE Katarzyna Bujakiewicz,

Tomasz Raczkiewicz, Lech Chojnacki

/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji