Artykuły

Olsztyn. Andrzejczyk i Parczewski z Talentami Roku

Już po raz szósty Kapituła Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie przyznała nagrody Talent Roku. Otrzymują je utalentowane osoby z naszego województwa w kategoriach muz greckich: Euterpe, Klio, Kaliope, Melpomenę, Talia, Terpsychora, Urania, Polihymnia, Erato oraz współczesnej, Multimedia.

Melpomena (scena teatralna)

Paweł Parczewski

Aktor młodego pokolenia. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Dał się poznać w Olsztynie ze spektaklu "Edyp" [na zdjęciu] w reżyserii Uli Kijak. Mimo młodego wieku zagrał wiele ról teatralnych, zarówno ważnych, jak i epizodycznych, występował także w filmach. W 2010 r. otrzymał nominację do nagrody marszałka województwa dolnośląskiego za debiut w spektaklu Krzysztofa Kuklińskiego "Noc trybad". - To niesłychanie utalentowany młody człowiek, idzie jak burza! - ocenia aktora Andrzej Fabisiak, zastępca dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, członek kapituły konkursu Talent Roku.

*

Talia (estrada, osobowość sceniczna)

Marta Andrzejczyk

Śpiewająca aktorka i animatorka kultury z Olsztyna. Współzałożycielka Sceny Babel. Opiekowała się m.in. Salonem Poetyckim, realizowała Ogródki Poetycko-Teatralne, współtworzy cykl "Kabaret Piosenki Smutnej zaprasza". Prowadzi też cykl KOBIEtONY. Współtworzy Biały Teatr. Liczne nagrody indywidualne w dziedzinie muzyki oraz teatru. W 2009 r. nagroda prezydenta miasta Olsztyn za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

- Co jest dla mnie ważniejsze, teatr czy piosenka? - zastanawia się artystka. - Czuję się dobrze i w tym, i w tym. A łączę te dwie sztuki, wykonując muzyczne monodramy.

Talia (ex aequo) Anna Grzelak

Pochodząca z Olsztyna Anna Grzelak studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kierunek wokalistyka jazzowa. Wokalistka, laureatka Grand Prix w VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Carpathia 2012 w Rzeszowie. Jury festiwalu promującego młode talenty wyróżniło Anię za tekst piosenki, wykonanie i osobowość sceniczną. Utwór, z jej słowami i muzyką, nosi tytuł "Stuck". Pokonała m.in. wykonawców z Włoch, Norwegii i Macedonii.

- Nagroda zmobilizowała mnie do większej pracy nad sobą - mówi Anna Grzelak.

- Najpierw własna płyta, potem koncerty.

*

Terpsychora (taniec) Sztewite Gang

Połowa zespołu mieszka w Grudziądzu, połowa w Olsztynie. Ta druga polowa to Dawid Rostkowski "Mini-gun" i Dawid Sadlak "Saadle". Z kolegami z Grudziądza rywalizowali kiedyś w turnieju breakdance.

- Po czym uznaliśmy, że występując wspólnie, osiągniemy cos więcej - opowiada Dawid Sadlak. - Połączyliśmy więc siły. Spotykają się na próbach zarówno w Grudziądzu, jak i w Olsztynie.

Połączony Sztewite Gang wystąpił w tym roku w telewizyjnym programie "Got to Dance", wchodząc do finału.

- Dotąd byliśmy osamotnieni w swoich działaniach - mówią "Minigun" i "Saadle".

- Teraz wiele osób chce nam pomagać.

*

Urania (astronomia, architektura)

Angelika Saniewska

Zajmuje się grafiką artystyczną, malarstwem, fotografią. Pochodzi z Białegostoku. W Olsztynie kształciła się w Instytucie Sztuki pod kierunkiem Małgorzaty Chomicz. W tym roku wzięła udział w wystawie grafiki użytkowej w Galerii Stary Ratusz "Małgorzata Chomicz - studenci i absolwenci". Lubi Picassa i Leona Wyczółkowskiego.

- Fascynuje mnie tematyka kosmiczna - wyznaje. - Zajęty ziemskimi sprawami człowiek nie patrzy w niebo.

A tam, jeśli jest wrażliwy, może znaleźć wiele inspiracji do twórczych działań.

Polihymnia (poezja chóralna)

Chór Dziecięcy Cantabile pod dyr. Agaty Wilińskiej

Chór powstał w 1990 r. Prezentuje utwory a capella i bierze udział w występach wokalno-instrumentalnych (np. Jan Sebastian Bach "Pasja" wg św. Mateusza i "Pasja" wg św. Jana). Współpracował m.in. z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Olsztyńskiej oraz Deutsches Ba-chorchester. W tym roku chór zdobył I miejsce w konkursie na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Nerpelt w Belgii i I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

- Dyrygowanie i śpiewanie to moja pasja - mówi Agata Wilińska. - Staram się tą pasją zarażać dzieciaki i chyba to mi się udaje.

*

Euterpe

(muzyka instrumentalna)

Aleksander "Olo" Ostrowski

Jest multiinstrumentalistą, wokalistą, autorem tekstów.

Jak napisał jeden z internautów po jego koncercie, Olo ma wszystko, co trzeba: energię, muzykalność, groove, słuch, time, technikę, pomysły, popisowe zagrania, a przede wszystkim skromność. Obecnie Aleksander Ostrowski nagrywa swoją autorską płytę "Rośliny", do własnych tekstów grając na różnych instrumentach.

- Duży wpływ na to, co robię obecnie, miała atmosfera w domu, w jakiej się wychowywałem - podkreśla. - Stworzył ją tata, Walerian Ostrowski, popularny olsztyński piosenkarz.

Euterpe (ex aequo) Wiktoria Borkowska

Skrzypaczka, stypendystka samorządów oraz instytucji

wspierającej talenty, III klasa gimnazjum. Laureatka m.in. Grand Prix V Regionalnego Konkursu Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki w PSM I i II st. w Olsztynie w 2011 r.

W dorobku wiele występów. Jej nauczycielką w klasie skrzypiec jest Dorota Obijalska.

- Uczę Wiktorię od 6 roku życia. Od razu dala się poznać jako wielki talent - mówi pani Dorota. - Ma wielką wrażliwość muzyczną, "czuje" dźwięk. To talent czystej wody.

Klio (historia, filozofia, edytorstwo) Łukasz Ruch

Pochodzi z rodziny warmińskiej. Praprawnuk krawca Freitaga z Kajn. Od dziecka obcował z gwarą warmińską. Do kontynuowania tych zainteresowań namówił go Edward Cyfus. Łukasz Ruch skończył studia licencjackie, obronił pracę pt. "Kiermasy. Odpustowa tradycja południowej Warmii".

- Kieruję się dewizą prof. Andrzeja Markowskiego, który mówił, że słowo jest podstawą przekazywania historii i kultury! - mówi.

- Mogę już spać spokojnie, bo mam swojego następcę! - dodaje Edward Cyfus, z którym niekiedy Łukasz jeszcze występuje.

*

Kaliope (sztuki piękne)

Małgorzata Srutkowska-Felińska

Olsztynianka. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UWM. Pracę magisterską poświęciła twórczości Aleksandra Wołosa. Uprawia malarstwo akwarelą oraz farbami olejnymi, wyszywa na tkaninie. Ilustrowała m.in. "Baśnie i legendy warmińskie" Marii Zientary-Malewskiej. Projektuje także okładki książek, albumów oraz opracowania graficzne różnych publikacji. W tym roku miała indywidualną wystawę w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Fascynują mnie kolory.

Moi ulubieni malarze to Gustaw Klint, Pablo Picasso, Joan Miro - wyznaje artystka.

Multimedia (współczesne sztuki wizualne i pokrewne)

VJ "Diablos" Jarosław Bałabański

Reżyser i producent filmów, teledysków, opraw wizualnych, mappingu, organizator międzynarodowych warsztatów i pokazów, promotor cyfrowego stylu życia, wykonawca miksowania filmów na żywo na dużych ekranach, organizator w Olsztynie festiwalu "Space VJ Meeting" z Bromem Samsonem, który ma na celu pokazanie publiczności nowych kierunków rozwoju sztuk komputerowych z udziałem artystów z całego świata.

- Jesteśmy artystami sztuk audiowizualnych - mówi o sobie i o innych ludziach, które tym się zajmują, Jarosław Bałabański.

Erato (poezja, proza) W tej kategorii nagrody nie przyznano. Kapituła wyróżniła natomiast za 35-lecie działalności chór Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego oraz rekomendowała Annę Rok do tytułu Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur.

Gala Talenty Roku

Gala Talenty Roku 2012 z wręczeniem nagród (patronat objął marszałek województwa Jacek Protas) odbędzie się we wtorek, 11 grudnia, o godz. 18 w sali Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Olsztyn, ul. Parkowa 1.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji