Artykuły

Warszawa. Medal Polskiej Sekcji IBBY dla Bardijewskiej

"Wierszyki domowe" Michała Rusinka oraz "Oro" Marcela A. Marcela zostały wybrane Książkami Roku Polskiej Sekcji IBBY, czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Medal IBBY za całokształt twórczości otrzymała Liliana Bardijewska - autorka słuchowisk, sztuk i powieści dla dzieci.

W kategorii "literatura dziecięca" Książką Roku 2012 zostały "Wierszyki domowe" Michała Rusinka (Znak Emotikon). Jest to zbiór wierszy o przedmiotach, które można znaleźć w każdym domu. W wykreowanym przez autora poetyckim świecie prowadzą one własne, tajemnicze życie - próg podkłada przechodzącym przez niego nogę, klucze tak bardzo lubią wolność, że trzeba je trzymać na smyczy,wieszaki to "dzikie zwierzaki", a żarłoczne fotele żywią się skarpetkami. Rusinek często bawi się brzmieniem słów: zlew to ukrywający się pod kranem lew, łazienka w jego ujęciu jest miejscem, gdzie się łazi. Książkę zilustrowała Joanna Rusinek.

Książką Roku 2012 w kategorii "literatura dla młodzieży" został "Oro" Marcela A. Marcela (Marginesy). Pod pseudonimem ukrywają się dwie autorki: Olga Sawicka i Dana Łukasińska. Bohaterką książki jest trzynastoletnia Lena, która zaraz po narodzinach trafiła do "okna życia". Przeszła pięć prób adopcji, ale za każdym razem musiała wracać do Domu Dziecka. W końcu trafia do rodziny, gdzie mogłaby pozostać na stałe, ale wcześniejsze doświadczenia sprawiły, że dziewczynka nie umie się otworzyć, pozostaje apatyczna, wycofana, boi się kontaktu. Oro, chłopiec którego może dostrzec tylko sama bohaterka, pomaga jej oswoić własne uczucia.

Medale IBBY za całokształt twórczości otrzymały Liliana Bardijewska - autorka słuchowisk, sztuk i powieści dla dzieci takich jak "Ratatuj" czy "Bractwo Srebrnej łyżeczki" oraz Krystyna Lipka-Sztarbałło - architekt i ceniona ilustratorka książek dla dzieci.

IBBY to założona w 1952 roku w Szwajcarii organizacja, zrzeszająca pisarzy, ilustratorów, dziennikarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy i naukowców zajmujących się literaturą dla dzieci i młodzieży z całego świata. Aktualnie skupia 70 sekcji narodowych. Polska Sekcja IBBY istnieje od 1974 roku. Organizuje doroczny konkurs na Książkę Roku, nagradzając pisarzy oraz ilustratorów, a także osoby przyczyniające się do upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a co dwa lata zgłasza nazwiska twórców na Listę Honorową IBBY.

"Książka Roku" jest doroczną nagrodą Polskiej Sekcji IBBY, ustanowioną w 1988 roku i finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest promocja wartościowej i artystycznej polskiej książki dla dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji