Artykuły

Poznań. Opera wg Lema w Wielkim

25 maja w Teatrze Wielkim premiera opery Krzysztofa Meyera "Cyberiada" wg opowiadania Stanisława Lema. Spektakl przygotowuje muzycznie maestro Krzysztof Słowiński. Nad inscenizacją czuwa Ran Arthur Braun.

Pewnego razu zjawił się u Trurla obcy, po którym, ledwo wysiadł z lektyki fotonowej, od razu widać było, że jest personą niezwykłą i z dalekich stron

Tak zaczyna się jedno z opowiadań Stanisława Lema - "Bajka o trzech maszynach opowiadających króla Genialona", które stało się kanwą opery Krzysztofa Meyera "Cyberiada".

Historii - jak mówi kompozytor - "ułożonej ku bystrości, rozrywce i nauce, a może i poruszeniu słuchaczy".

Opera Krzysztofa Meyera, znanego poznańskiej publiczności jako współautora niedokończonej przez Dymitra Szostakowicza opery "Gracze" (Poznań, 2005) i opery dziecięcej "Klonowi bracia" (Poznań, 1990). Napisana została w 1970 roku do libretta kompozytora, który fabułę oparł na opowiadaniach Stanisława Lema. W roku powstania "Cyberiada" została wyróżniona nagrodą Grand Prix, przyznaną przez księcia Pierre de Monaco.

Przedstawienie jest przygotowywane z okazji 70-tej rocznicy urodzin kompozytora. Tego samego dnia, o godz. 17.00 w Sali Drabowicza, odbędzie się spotkanie z Danutą Gwizdalanką i Krzysztofem Meyerem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji