Artykuły

Kraków. Trwa Festiwal oper Krzysztofa Pendereckiego

W Operze Krakowskiej trwa Festiwal oper Krzysztofa Pendereckiego. Po gdańskiej inscenizacji "Ubu Rexa" - wrocławski "Raj utracony".

W 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego na scenie Opery Krakowskiej odbywa się Festiwal Oper autora "Pasji" (27.09. - 5.10.).

Zainaugurowało go wznowienie "DIABŁÓW Z LOUDUN"[na zdjęciu] w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka. Usłyszeliśmy m.in. Ewę Biegas jako niedoścignioną Joannę i Leszka Skrlę w znakomitej kreacji księdza Grandiera. Krzysztof Penderecki docenił pracę artystów i realizatorów wznowienia, a publiczność nagrodziła zespół Opery Krakowskiej owacjami na stojąco. Na kolejny spektakl "Diabłów z Loudun" zapraszamy w marcu.

"Baryton, gościnnie występujący w Krakowie [Leszek Skrla], był w kluczowej roli księdza Grandiera zarówno precyzyjny wokalnie, jak i przekonujący aktorsko. Stworzył sugestywną wizję mocnej, silnie zarysowanej postaci. Taki też był jego głos - nie było w nim zmęczenia, za to dużo siły, głębi i świeżości. Brawo (...) Musiała też intrygować reżyserska wizja Laco Adamika. Opera rozgrywała się na trójpoziomowej dużej scenie. Bardzo często coś działo się równocześnie na każdym z tych poziomów. Ten pomysł pozwalał podkreślać niektóre sceny i wątki, inne wyciszać. Być może dzięki temu historia opowiedziana przez Adamika jest przede wszystkim historią nieludzkiej i bezwzględnej władzy, która niszczy i zabija. To przesłanie jest zdecydowanie ponadczasowe, nie był to zakurzony slajd z przeszłości, z ponurych czasów inkwizycji". (Marcin Kaczmarczyk, bachandlang.blogspot.com, 28.09.2013)

Gościem i współorganizatorem Festiwalu jest Opera Bałtycka, która w czwartek (3.10.) zaprezentowała spektakl "UBU REX". Inscenizacja w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Michniewskiego miała swoją premierę kilka dni temu - 27.09.br. i została entuzjastycznie przyjęta. Krakowska publiczność doceniła gdański spektakl gromkimi brawami.

"To jedna z najbardziej udanych polskich oper postmodernistycznych, pełna błyskotliwego humoru i efektownej muzyki".(Gazeta Wyborcza, Katarzyna Chmura, 30.09.2013)

"Wszyscy są bardzo dobrzy, ale to co zaprezentowali Jacek Laszczkowski (Ubu)i Karolina Sikora (Ubica), zasługuje na miano kreacji sezonu. Ciekawe kto im dorówna w następnych miesiącach".(Rzeczpospolita, Jacek Marczyński, 30.09.2013)

W finale Festiwalu wystąpi zespół Opery Wrocławskiej prezentując "RAJ UTRACONY" (5.10.). Spektakl w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego zebrał pozytywne recenzje, a po premierze w 2008 roku został uznany przez samego kompozytora za najlepszą inscenizację tego tytułu.

"Zawodziński posługuje się prostymi symbolami religijnymi, nawiązuje do barokowych widowisk danse macabre i do współczesności. A ponieważ chór komentujący akcję przeniósł na balkony blisko widzów, całą scenę zyskał do dyspozycji. I z dostojnego "Raju utraconego" zrobił spektakl wręcz trzymający w napięciu".(Rzeczpospolita, Jacek Marczyński, 11.05.2008)

Przegląd Oper K. Pendereckiego został zorganizowany z inicjatywy Opery Krakowskiej w ramach Festiwalu Muzyki Emanacje w 80. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji