Artykuły

Poznań. "Carmen" Bizeta w sobotę w Teatrze Wielkim

Premierę opery "Carmen" Georgesa Bizeta pokaże w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął libańsko-polski dyrygent Bassem Akiki, reżyserem jest urodzony w Tunezji Denis Krief.

W roli tytułowej wystąpią Małgorzata Pańko i Helena Zubanovich, jako Don Jose - Tomasz Kuk i Piotr Friebe, jako Escamillo - Mariusz Godlewski i Jaromir Trafankowski. Towarzyszyć im będą soliści i chór Teatru Wielkiego.

We wtorek na konferencji prasowej Denis Krief powiedział, że w swojej realizacji odszedł od akcentowania hiszpańskich elementów w "Carmen". - Wiele rzeczy jest tam bardzo uniwersalnych. Hiszpania w "Carmen" jest tylko dodatkiem (...). Ta hiszpańskość jest przede wszystkim w muzyce, nie będziemy przecież robić specjalnej scenografii tylko po to, by wzbogacić wymiar muzyczny. Nigdy w życiu nie odtworzyłbym Hiszpanii lepiej niż to zrobił Bizet - powiedział.

Odtwórczynie głównej roli zgodziły się z reżyserem. - Odpowiada mi koncepcja, że Carmen może być Hiszpanką, ale nie musi nią być. Ważne, żeby publiczność zobaczyła, co to jest za postać. Liczy się to co mówi, odczuwa, ważne są dialogi, a czy to jest w Hiszpanii, Francji czy w Polsce jest drugorzędne - oceniła Helena Zubanovich.

- My gramy emocje, cały spektakl jest zbudowany na relacjach, a one wszędzie są jednakowe. Miłość, nienawiść w każdej kulturze wygląda tak samo - dodała Małgorzata Pańko.

Opera w trzech aktach z librettem Henriego Meilhaca i Ludovica Halevy'ego na podstawie noweli Prospera Merimee pokazana zostanie w oryginalnej francuskiej wersji językowej.

Denis Krief to urodzony w Tunezji, wykształcony muzycznie we Francji reżyser operowy, związany obecnie z Włochami, gdzie mieszka. Pracował dla najważniejszych scen operowych w Europie m.in. we Włoszech, Francji, Rosji, Austrii i Niemczech.

Bassem Akiki jest libańsko-polskim dyrygentem, współpracującym z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi. W Teatrze Wielkim w Poznaniu poprowadził światową prapremierę opery "Slow Man" Nicholasa Lensa i Johna Maxwella Coetzee'go podczas Malta Festival w 2012 roku.

"Carmen" to ostatnia premiera Teatru Wielkiego w Poznaniu w tym sezonie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji