Artykuły

Gwiazdy i "Królewna Śnieżka"

Natalia Kukulska, Joanna Trzepiecińska, Andrzej "Piasek" Piaseczny, Dariusz Kordek i Dzia­ni - to tylko niektóre z gwiazd, które już niedługo szczecińska publiczność będzie mogła zoba­czyć w Operze i Operetce. A to wszystko za sprawą spektaklu "Królewna Śnieżka i krasnoludki" wg braci Grimm, którego próby zaczęły się w połowie tego mie­siąca. Natomiast premiera prze­widziana jest na 27 listopada.

Reżyserami przedstawienia są: Zofia Czernicka i Krzysztof Kolberger. Podobny spektakl powstał kilka lat temu w Warszawie i był wystawiany w tamtejszym teatrze Komedia. Jak powiedziała nam Zofia Czernicka, cieszył się wtedy ogromną popularnością: - W Warszawie na "Królewnę Śnieżkę" przychodziły chętnie nie tylko maluchy, ale i ich rodzice. Dorosłych na pewno przyciągała gwiazdorska obsada - taka z pierwszej półki - i również to, że mogli zobaczyć artystów w rolach, w jakich nigdy by się ich nie spo­dziewali. Ot, choćby Marylę Rodowicz i Danutę Rinn jako kra­snoludków, Marka Perepeczkę ja­ko rycerza, który wyrywa królew­nie serce z piersi, czy Jana Kobuszewskiego, który jest duchem lustra. Poza tym, w tym spekta­klu traktowaliśmy bardzo serio maluchy, które na niego przycho­dziły. Mnie i Krzysztofa Kolbergera bardzo drażni granie dzie­ciom po tzw. dziecięcemu, czyli używanie piskliwych głosików czy zdrobnień. Tak naprawdę one te­go nie znoszą.

Zofia Czernicka twierdzi, że od­ległość Szczecina od Warszawy nie jest żadną barierą, by właśnie tu zrobić gwiazdorska "Królewnę Śnieżkę": - Wszyscy artyści, z którymi rozmawiałam o tym spektaklu szczecińskim, nie mieli zastrzeżeń co do miejsca. Oczywiście z racji odległości każde przedstawienie nie będzie miało pełnej obsady gwiazdorskiej, ale zawsze ktoś z nich będzie grał. Poza tym, nie ma powodu, by grali sami artyści z Warszawy, w Szczecinie jest zna­komity zespół aktorski i śpiewa­czy. Toteż królewnę będą grały na zmianę: Natalia Kukulska, Joan­na Trzepiecińska i szczecińska śpiewaczka Izabella Turhan, kró­lewicza: "Piasek", Dariusz Kordek i Dziani. Ten ostatni jest praw­dziwym cygańskim księciem i już zdążył rozkochać w sobie wszyst­kie panie w pracowni krawieckiej. Do pozostałych ról zaprosiliśmy Wojtka Malajkata, który będzie Gapciem, Marka Perepeczkę, który będzie przyjeżdżał tak często, jak tylko się da, Basię Wrzesińską, czyli Nieśmiałka, Annę Romantowską - Wiedźmę, Jana Kobuszewskiego - ducha z lustra i Ma­riusza Czajkę - kruka. Nianię za­gra szczeciński aktor - Ireneusz Naguszewski, który obiecał do tej roli zgolić brodę.

Adaptację baśni zrobili reżyser spektaklu - Krzysztof Kolberger oraz znany reżyser filmowy - Ja­cek Bromski. W szczecińskiej "Królewnie Śnieżce" zostanie wy­korzystana muzyka ze słynnej disnejowskiej realizacji tej baśni, wzbogacona o kompozycje Zbi­gniewa Wodeckiego i piosenki Ma­riana Hemara. Scenografię i ko­stiumy przygotował Ryszard Ka­ja, stale współpracujący z Zofią

Czernicka i Krzysztofem Kolbergerem oraz pracujący dla Teatru Wielkiego w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji