Artykuły

Wielkopolska. Artyści uczcili wieszcza Mickiewicza

Mszą świętą w intencji Adama Mickiewicza rozpoczęły się w sobotę (26 listopada) w kościele parafialnym w Brzóstkowie (Wielkopolska) obchody 150. rocznicy śmierci wieszcza. W pobliskim Śmiełowie Mickiewicz spędził w 1831 r. swoje ostatnie w kraju wakacje. Tutaj od 30 lat istnieje muzeum poety.

Po złożeniu wieńców pod pomnikiem wieszcza w śmiełowskim parku Roma Jakubowska i Jaromir Trafankowski z Teatru Wielkiego w Poznaniu zaśpiewali pieśni Moniuszki do słów Adama Mickiewicza. Profesor Zofia Trojanowicz wygłosiła wykład pt. "Coś ty uczynił ludziom Mickiewiczu ?". Uroczystości zakończy monodram w wykonaniu Jerzego Zelnika pt. "Idę z daleka, nie wiem, z piekła czyli z raju" (na zdjęciu).

Wakacje w Śmiełowie Mickiewicz spędzał na zaproszenie Gorzeńskich, ówczesnych właścicieli tej miejscowości. Poecie zarzucano później, że nie kwapił się do udziału w Powstaniu Listopadowym, lecz romansował w tym czasie z piękną żoną Józefa

Łubieńskiego Konstancją. Gorzeńscy wybudowali pałac w Śmiełowie w 1797 r., według projektu Stanisława Zawadzkiego. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX wieku ze starymi dębami i lipami. Jest tam także "Ogródek Zosi", pielęgnowany przez pracowników muzeum.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z Adamem Mickiewiczem i jego przyjaciółmi. Dzięki finansowej pomocy jednej z największych w Polsce firm zielarskich, w zbiorach znalazły się m.in. oryginalna wizytówka Mickiewicza z 1852 r., tomik "Poezji" z jego dedykacją wydany w 1829 r. w Petersburgu, listy, autografy, portfel, a także kałamarz używany przez poetę tuż przed śmiercią w Turcji .

150 rocznica śmierci Mickiewicza zbiegła się z 30-leciem istnienia jego muzeum. Powstało ono po remoncie pałacu w 1975 r. Do zbiorów trafił wtedy rękopis wieszcza, jego wpis do pamiętnika dla jednej z okolicznych ziemianek, rzadkie wydania dzieł poety oraz listy, portrety. Cenne dary przekazał także ród kolejnych właścicieli Śmiełowa, Chełkowskich. Do zbiorów trafiły podarowane przez nich zdjęcia, telegramy, listy i litografie.

W pałacu odbywają się spotkania poetów, mickiewiczologów, spektakle teatralne oraz Zajazdy Mickiewiczowskie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji