Artykuły

Poznań. "Cyberiada" po raz ostatni w tym sezonie

"Cyberiada" Krzysztofa Meyera 5 maja w Teatrze Wielkim w Poznaniu - to ostatnia szansa, by zobaczyć w tym sezonie spektakl napisany na podstawie prozy Stanisława Lema.

Opera Krzysztofa Meyera, który libretto do niej napisał na postawie opowiadań Stanisława Lema, przedstawia przygody konstruktora Trulla, któremu Królowa Genialina zleciła zbudowanie trzech maszyn. Jedna z nich miała opowiadać historie zawiłe, druga chytre, a trzecia - poruszające. Na końcu tych ironiczno-utopijnych refleksji o życiu pojawia się pogląd, że nie pieniądze, postęp ani doskonałość mogą uratować świat, ale mądrość i prawda.

Polska prapremiera "Cyberiady", która odbyła się w poznańskim Teatrze Wielkim w maju 2013 roku, wpisała się w obchody Jubileuszu 70. urodzin kompozytora. Reżyser Ran Arthur Braun przeniósł Lemowską rzeczywistość cyberystyczną w uniwersalny bajkowo-magiczny świat teatru, a sam tekst, choć pozbawiony w jego realizacji licznych politycznych aluzji, przede wszystkim bawi inteligentnymi żartami. To znakomita propozycja dla wszystkich, którzy szukają w świeżości i powiewu nowości w teatrze operowym; przy okazji znajdą mądrą rozrywkę.

Justin C. Arienti został uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury 2014 w kategorii Najlepszy Scenograf za projekty scenograficzne do tego spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji