Artykuły

Teatr - Katarzyna Izmajłowa

Teatr Wielki w Warszawie wystawił "Katarzynę Izmajłową" Dymitra Szostakowicza, w reżyserii Lwa Michajłowa, który był także twórcą moskiewskiego przedstawienia tej opery w roku 1962.

Szostakowicz objawia się nam tu taki, jakiego znamy z najlepszych kart jego symfonii. Splot groteski i ponurego dramatu intrygujący w symfoniach Szostakowicza ma tu sceniczne uzasadnienie.

W starannym przygotowaniu partytury pod batutą Antoniego Wicherka wszystko to zostało zaznaczone i muzyka Szostakowicza znów wywarła głębokie wrażenie.

Reżyser Lew Michajłow wykorzystał maszynerię, wielkość i głębiej warszawskiej sceny, zapełnił ją tłumem może nawet za gęstym, jak na dramat w małym carskim miasteczku z opowiadania Mikołaja Leskowa, na którym osnute jest libretto. Soczyście podmalowane sceny rodzajowe, realizm typów i charakterów zaprawił akcentami satyrycznymi, wkomponował trochę symbolizmu.

W partii bohaterki tytułowej występuje Hanna Rumowska-Machnikowska. Obok niej Roman Węgrzyn, Kazimierz Dłuha, Marina Hristova-Klimek i in.

Warto zobaczyć tę najnowszą premierę naszej sceny operowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji