Artykuły

Cesarski splendor

W niedzielę na deskach Teatru Wielkiego polska premiera "Damy pikowej" Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Utwór, pochodzący z roku 1890, uznawany jest za szczytowe osiągnięcie Czajkowskiego w dziedzinie muzyki operowej.

Ale "Dama pikowa" to również jedna z naj­świetniejszych oper w całej historii muzyki rosyj­skiej. Wystawiona po raz pierwszy w Teatrze Maryjskim w Petersburgu 19 grudnia 1890 roku, pod­biła serca publiczności. Opera różni się od pierwo­wzoru opowiadania Puszki­na, libretto autorstwa brata Piotra Czajkowskiego - Modesta, powstało dwa lata wcześniej i uległo jeszcze wielu przeróbkom na żąda­nie dyrektora Cesarskich Teatrów, któremu zależało na stworzeniu dzieła pełne­go przepychu i splendoru.

MARIUSZ TRELIŃSKI - REŻYSER FILMOWY, OPEROWY I TEATRALNY. Debiutował "Pożegna­niem jesieni" wg Witkacego. W1995 zrealizował "Łagodną" na podsta­wie opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Od 1999 roku Treliński, jako stały współpracownik Teatru Wielkiego, zrealizował kolejno: "Madame Butterfly" Pucciniego, "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, "Otella" Verdiego, "Eugeniusza Oniegina" Czajkowskiego, "Don Giovanniego" Mozarta. W 2000 r. zrealizował film "Egoiści" - opowieść o świecie warszawskiej elity artystyczno-biznesowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji