Artykuły

Gdańsk. Penderecki wg Weissa w Bałtyckiej

20 marca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku będzie miała miejsce premiera opery Krzysztofa Pendereckiego "Czarna maska" w inscenizacji i reżyserii Marka Weissa, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego. 31 marca spektakl zostanie pokazany w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Przed spektaklem warszawskim, o godz. 17.30 w Salach Redutowych, odbędzie się spotkanie z kompozytorem Krzysztofem Pendereckim.

"Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego to jedno z największych współczesnych arcydzieł muzyki operowej. Apokaliptyczna wizja zagrożeń wiszących nad kulturą europejską w sposób wstrząsający koresponduje z ostatnimi wydarzeniami. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mija właśnie trzydzieści lat od światowej prapremiery dzieła w Salzburgu, to uderza profetyczna siła zawarta w tej wywiedzionej z opowiadania Hauptmanna historii skromnej uroczystości w domu prowincjonalnego burmistrza, która przekształciła się w zwiastun zagłady naszej mieszczańskiej cywilizacji, zagłady która nie wynika z igraszek ślepego losu, lecz z naszej konkretnej winy.

To przekonanie, że rozwój wydarzeń związany jest z aktami złej lub dobrej ludzkiej woli jest bliskie twórcom Opery Bałtyckiej i wiąże się z ich decyzjami artystycznymi i interpretacją starannie wybranych dzieł do budowy repertuaru. Wśród nich Czarna maska staje się jednym z najdonioślejszych składników i największych wyzwań dotyczących trudności i jakości wykonawczych.

Marek Weiss

Reżyser spektaklu, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Opery Bałtyckiej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji