Artykuły

Piękna klasyka w towarzystwie ciepłych wspomnień oraz anegdot

Program tego spotkania ułożył Bogusław Kaczyński obecny we wspomnieniach artystów, z którymi występował. Uwaga to nie będzie smutny koncert! Już w środę w Operze Nova odbędzie się niezwykły koncert „Kaczyński in Memoriam”.

W Teatrze Muzycznym w Poznaniu za chwilę miał być grany spektakl Wesoła wdówka, gdy dotarła wieść, że Bogusław Kaczyński zmarł.

— „Jeden z artystów wyszedł na scenę i po prostu poinformował o tym zgromadzoną na widowni publiczność. Zapadła niesamowita cisza, a chwilę później rozległ się huragan braw. Z rozpoczęciem spektaklu czekałam, aż te brawa umilkną, ale one trwał i trwały... były naprawdę gorące. I sądzę, że to wtedy narodziła się myśl. że nie wolno nam zapomnieć o Bogusławie Kaczyńskim i że powinniśmy kontynuować jego dzieło” — mówi nam Agnieszka Nagórka, dyrygentka symfoniczna i operowa, kierownik muzyczny koncertu Bogusław „Kaczyński in Memoriam”, który już w środę odbędzie się w bydgoskiej Operze Nova.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, to publiczność dała impuls do tego, by dyrektor Sławomir Pietras skontaktował się z artystami, którzy współpracowali z Bogusławem Kaczyńskim. To z ich opowieści i wspomnień powstał program koncertu z ulubionymi utworami operowymi i operetkowymi Bogusława Kaczyńskiego.

— „W swoim życiu dyrygowałam już wiele koncertów, ale muszę przyznać, że ten ma wyjątkową atmosferę” — wyznaje Agnieszka Nagórka. — „Dla mnie to ogromna przyjemność, ale wyczuwam, że muzycy orkiestry również mają poczucie, że grają coś wyjątkowego. Nasze mocje przechodzą na publiczność i przez to te koncerty są tak nadzwyczajne!” — wyjaśnia dyrygentka, która mówi, że sama jest wychowanką „Rewelacji miesiąca” i innych telewizyjnych programów Bogusława Kaczyńskiego.

Koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego to nie tylko przypomnienie ulubionych utworów tego wielkiego melomana i erudyty, to także mnóstwo ciepłych wspomnień i wesołych (czasem nawet rubasznych) historii, które przytacza Sławomir Pietras — wybitny znawca i miłośnik opery, pełniący rolę gospodarza.

— „Stąd też te koncerty za każdym razem są inne. To ciekawe spotkanie z osobą Bogusława Kaczyńskiego, która jest we wspomnieniach artystów, w muzyce... Nawet w trakcie antraktu z solistami dalej snujemy wspomnienia. Barbara Wachowicz, która była podczas ostatniego koncertu granego w Poznaniu, stwierdziła: «Boguś byłby zadowolony». Zatem pan Bogusław jest wciąż z nami” — dodaje dyrygent Nagórka.

Podczas koncertu „Bogusław Kaczyński in Memoriam”, oprócz Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, wystąpią znakomicie soliści: Joanna Cortes, Joanna Horodko, Anna Lasota, Sylwester Kostecki, Witold Matulka, Maciej Ogórkiewicz, Marek Szymański, Arkadiusz Anyszka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji