Artykuły

Olsztyn. Marta Andrzejczyk śpiewa piosenki Wiery Gran

Widzowie w niedzielne popołudnie będą mieli okazję usłyszeć najpiękniejsze utwory z repertuaru Wiery Gran, w tym m.in.: "Serce matki", "Nie kochać w taką noc to grzech" i "Tango Notturno".

Podczas koncertu Marcie Andrzejczyk towarzyszyć będą na scenie: Piotr Banaszek - piano, Marcin Stanczewski - gitara.

Marta Andrzejczyk to wszechstronnie uzdolniona artystka z Olsztyna, której pasją jest teatr i śpiew. Animatorka społeczno-kulturalna, współzałożycielka grupy literacko-muzycznej Scena Babel, Kabaretu Piosenki Smutnej oraz Teatralnego Spichlerza. Była nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa, stypendystka prezydenta Olsztyn, ministra kultury i sztuki, czy ministra edukacji narodowej i sportu.

Scenariusz autorski "Listów Wiery Gran" powstał na podstawie utworów z repertuaru piosenkarki oraz książki "Oskarżona Wiera Gran". Publikacja Agaty Tuszyńskiej o żydowskiej śpiewaczce z warszawskiego getta posądzanej po wojnie o kolaborację z Niemcami wywołała spory nie tylko w Polsce, ale także we Francji, gdzie artystka zmarła w 2007 r.. "Le Monde: chwalił autorkę za empatię, z jaką nakreśliła tragiczne losy artystki. Dziennik cytował też rozmowę z Barbarą Engelking-Boni, współautorką opracowania o getcie warszawskim. Jak twierdzi badaczka, opowieść Tuszyńskiej nie dotyczy getta, lecz raczej życia po nim.

Z kolei recenzent "Le Figaro" napisał, że autorka chce: "by czytelnik wczuł się w rolę ofiary i zrozumiał, że nie wolno mu Gran osądzać".

Wiera Gran

Właściwie Weronika Grynberg (1916-2007), była polską piosenkarką, aktorką kabaretową i filmową. Piękna artystka, obdarzona matowym kontraltem wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości, których do wybuchu wojny nagrała aż 60. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Jak pisał Grzegorz Giedrys w "Co Jest Grane 24", pragnienie oczyszczenia się z pomówień przybrało u niej wręcz formę obsesji.

Miejsce i data: Kamienica Naujacka (ul. Dąbrowszczaków 3), 27 listopada, godz. 17. Wstęp 20 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji