Artykuły

To nam się podobało w roku 2016

Najciekawsze, rokujące, jedyne w swoim rodzaju wydarzenia mijającego roku w trójmiejskiej kulturze w podsumowaniu Polski Dziennika Batyckiego.

"Piotruś Pan" i "Notre Dame de Paris" w Teatrze Muzycznym w Gdyni

"Piotruś Pan" w reżyserii Janusza Józefowicza z librettem Jeremiego Przybory i muzyką Janusza Stokłosy to decydowanie największe wydarzenie teatralne. Perfekcyjnie zrealizowane zaprasza widzów w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń. Zaprezentowane zostało, po raz pierwszy w Trójmieście, w technologii 3D. Podobnie efektowna jest pop-opera "Notre Dame de Paris", wyjątkowa pod względem artystycznym i niezwykle wymagająca technologicznie.

-

Sopot Jazz Festiwal

Sopocki jesienny festiwal jazzowy ma od tego roku nowego kuratora artystycznego, którym został wybitny amerykański saksofonista Greg Osby. Amerykanin kontynuuje linię programową wytyczoną w poprzednich latach przez Adama Pierończyka. równocześnie wzbogacając ją własnym widzeniem jazzu, imponującym rozeznaniem w światowym jazzie i świetnymi kontaktami. Pierwsza edycja z Osbym wzmaga apetyt na kolejne.

-

Wystawa "Kossakowie" w Państwowej Galerii Sztuki

Na sopockiej wystawie pokazano 200 dzieł artystów z wybitnej rodziny Kossaków: Juliusza, Leona, Wojciecha oraz wnuków Jerzego i Karola. Były obrazy olejne, akwarele, szkice, listy, fotografie i pamiątki rodzinne. Założycielem dynastii był Juliusz, którego gwiazda świeciła najjaśniejszym blaskiem, sławą przebił go jednak syn Wojciech. Pokazano obrazy syna Wojciecha, Jerzego, zdolnego, ale leniwego malarza i Karola zakochanego w Huculszczyźnie.

-

"Kreacja" [na zdjęciu] w Teatrze Wybrzeże

Spektakl "Kreacja" Ireneusza Iredyńskiego wyreżyserowany przez Jarosława Tumidajskiego ukazuje dramat artysty rozdartego pomiędzy potrzebę twórczej wolności a chęć zarabiania pieniędzy i związaną z tym konieczność podporządkowania potrzebom "rynku". Przedstawienie interesujące w formie i znakomicie zagrane przez aktorów: Marcina Miodka, Roberta Ninkiewicza i Martę Herman. Poruszający spektakl, który pozostanie w pamięci.

-

Rocznicowo w Teatrze Szekspirowskim

Wiele się działo w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, szumnie uczczono 400 rocznicę śmierci mistrza ze Stratfordu, a podczas jubileuszowego Festiwalu Szekspirowskiego z "Hamletem" zaprezentował się teatr z Teheranu. W ramach cyklu Teatry Europy zorganizowano Tydzień Niemiecki i Ukraiński: spektakle, koncerty, wystawy... Oglądaliśmy również teatry z Polski: z Warszawy, Legnicy, Białegostoku. Była to propozycja interesująca i różnorodna.

-

Muzyka u Szekspira

Scena muzyczna Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego była przez cały miniony rok jedną z najciekawszych w Trójmieście. Eklektyczny i odważny program od elektroniki przez niezależnego rocka po nowoczesną piosenkę autorską zdobył uznanie publiczności. Wizytówką GTS za ten rok niewątpliwie był majowy festiwal 4 Dni Muzyki Ekscentrycznej z udziałem m.in. Omara Souleymana, CocoRosie i Igorra.

-

"Czarna maska"

Na zakończenie swojej kadencji w Operze Bałtyckiej Marek Weiss przygotował spektakl "Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego. Podjęcie się wystawienia tego wybitnego, uznawanego za arcytrudne i dlatego rzadko granego dzieła odbiło się szerokim echem nie tylko na Wybrzeżu. Spektakl Opery Bałtyckiej był także prezentowany na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

-

Nowa energia Openera

Gdyński festiwal odzyskał w tym roku pełnię wigoru dzięki pozyskaniu strategicznego partnera, jakim stał się koncern Orange. Choć kilka poprzednich edycji broniło się pod względem artystycznym, to właśnie w 2016 r. do Gdyni wróciły wielkie gwiazdy (m.in. Red HotChili Peppers) i wielkie tłumy.

-

"Rodzina kontra imperium" - prace Maxima Kantora

Maxim Kantor to bez wątpienia jeden z najbardziej niezwykłych i fascynujących współczesnych artystów. Jego obrazy, grafiki, rysunki i rzeźby zobaczyć można w Pałacu Opatów (Muzeum Narodowe) na imponującej wystawie "Rodzina kontra imperium". To pierwsza w Polsce wystawa rosyjskiego malarza.

-

Teatr BOTO w Sopocie

Teatr BOTO otwarto w Sopocie w marcu. To prywatna inicjatywa Tomasza Webera, Adama Nalepy i Sylwii Góry-Weber, miejsce wydarzeń teatralnych i muzycznych. Na uznanie zasługuje zwłaszcza spektakl "Bez tytułu" w reżyserii Adama Nalepy z kreacjami Moniki Chomickiej i Mateusza Deskiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji