Artykuły

Kraków. Taniec Dalekiego Wschodu na Festiwalu Cracovia Danza

Międzynarodowe grono tancerzy, warsztaty, pokazy plenerowe, piękne wnętrza i przede wszystkim - dawne tańce odkryte na nowo. Trwa 18. edycja Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". W tym roku w orientalnym klimacie.

- Zwrócimy się na Wschód, gdzie tradycja tańców dworskich jest wciąż żywa - mówi dyrektorka artystyczna festiwalu, Romana Agnel. Orientalizm mocno zaakcentowano już podczas niedzielnego, inauguracyjnego pokazu. W Willi Decjusza zatańczyły artystki Chum-Sarang Arts Academy, indyjski zespół Sanskriti oraz Małgorzata Matuszewska, która zaprezentowała taniec flamenco. Elementem łączącym pokazy był wachlarz. To pochodzący ze wschodu atrybut, który stał się motywem przewodnim festiwalu.

- W Europie był głównie dodatkiem do strojów albo elementem gry towarzyskiej - mówi Agnel. Jakie funkcje pełnił w kulturze Wschodu i jak wykorzystywano go w tańcu, odkryjemy w trakcie festiwalu.

Przez pięć dni uczestniczyć będziemy między innymi w interesujących warsztatach pod hasłem: "Kraków tańczy". Uczestnicy zajęć nauczą się tańców francuskich, angielskich, włoskich, indyjskich, koreańskich i innych, a także poznają tajniki komedii dell'arte i pantomimy. Kto na warsztaty nie zdążył się zapisać, w każdy wieczór o godz. 19, na dziedzińcu Pałacu Erazma Ciołka może oglądać pokazy wykładowców, na których zobaczymy m.in. taniec indyjski, hiszpański i grecki.

Największe atrakcje przewidziano jednak na nadchodzący weekend, kiedy to na Rynku Głównym, a także w Barbakanie, Collegium Maius i pałacu Ciołka, przez cały dzień będzie można oglądać pokazy. Samodzielnie zaś widzowie pójdą w tany podczas sobotniego Balu dla Publiczności na Rynku Głównym.

Festiwal potrwa do 6 sierpnia. Jego szczegółowy program znajduje je się na stronie: www. cracoviadanza.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji