Artykuły

Horyniec Zdrój. Ogłoszono laureatów 39. Biesiady Teatralnej

Kompania Teatralna Mamro z Warszawy zdobyła Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli nagrodę główną 39. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Nagrodę przyznano za spektakl "Niedźwiedź" Grzegorza Reszki.

Laureaci odebrali nagrody w niedzielne popołudnie podczas gali zamykającej Biesiadę.

Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady, zdobywcy Złotego Rogu otrzymali także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł.

Srebrnym Rogiem Króla Jana i 3 tys. zł nagrodzono Teatr Mariana Bednarka z Rybnika za autorskie przedstawienie "Kolejka Zusowska - Sen Autora". Spektakl wyreżyserował sam autor i wykonawca.

Brązowy Róg Króla Jana oraz nagroda w wysokości 2,5 tys. zł przypadła Grupie Artystycznej Teatr T.C.R. z Tychów za "Gnienie" Marcina Stachonia i w jego reżyserii.

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatem Złotej Misy został Wojciech Kowalski z teatru jego imienia z Częstochowy. Jury nagrodziło go "za reżyserię i wykonanie" spektaklu Michaiła Zoszczenki "HOMOSOWIETICUS - czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki".

Srebrna Misa przypadła Anecie Adamskiej z Teatru Przedmieście z Rzeszowa za "koncepcję i reżyserię" autorskiego spektaklu "Tchnienie".

Zdobywcą Brązowej Misy został Marcin Górski, którego jury nagrodziło za dwie role: Rafała w spektaklu "All inclusive" Marka Modzelewskiego, pokazanym przez teatr Parabuch z Warszawy, i rolę wojewody w nagrodzonym Złotym Rogiem spektaklu "Niedźwiedź" warszawskiego teatru Mamro.

Jury przyznało też nagrodę specjalną - Różę Horyniecką dla Teatru Seniora z Lublina za spektakl "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Michała Zgieta.

Zdobywcy Mis Borowiny i Róży Horynieckiej otrzymali również nagrody pieniężne.

Komisja konkursowa przyznała też dwa wyróżnienia: dla Sebastiana Słomińskiego za scenografię do spektaklu "Torpeda" Teatru Park z Warszawy, i dla zespołu Teatru "Z jednej gliny" z Bolesławca za "Śpik" oparty na tekstach m.in. Stanisława Wyspiańskiego i Witkacego.

Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.

W 39. Biesiadzie Teatralnej - Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 15 amatorskich grup teatralnych z całego kraju, w tym: z Warszawy, Kielc, Częstochowy, Rybnika, Tychów, Bolesławca, Lublina, Rzeszowa, Przemyśla oraz z mniejszych miejscowości z woj. opolskiego i podlaskiego. Członkami grup są zarówno młodzi ludzie - licealiści i studenci, jak i osoby dorosłe.

Do udziału w imprezie organizatorzy wybrali najlepsze teatry z około 50 zgłoszonych.

Zespoły zaprezentowały się zarówno w repertuarze uznanych twórców, takich jak: Stanisław Grochowiak, Anatol Stern, Marek Modzelewski, Guus Kuijer, w spektaklach opartych na "Balladach" Adama Mickiewicza, tekstach Stanisława Wyspiańskiego i Witkacego, jak i we własnych programach autorskich.

Występy teatrów na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju tradycyjnie oceniało profesjonalne jury, którego członkowie prowadzili także warsztaty i specjalistyczne konsultacje dla uczestników.

W tym roku jurorami byli: Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa; Barbara Płocica - teatrolog, instruktor teatralny z Przemyśla; Tomasz Rodowicz - aktor, muzyk, reżyser z Łodzi; Lesław Żurek - aktor teatralny i filmowy z Warszawy.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru "na żywo", dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Podobnie jak w roku minionym, także i tegorocznej Biesiadzie towarzyszyły warsztaty teatralne, a także spotkanie autorskie z aktorem Lesławem Żurkiem.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Przegląd cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Dodatkowym atutem imprezy jest profesjonalne jury, złożone ze znanych aktorów, reżyserów, czy krytyków teatralnych. Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami 39. Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji