Artykuły

Kielce. Premiera "Pięciu Nieudanych" w Kubusiu

Już w najbliższą niedzielę, 12 maja o godz. 17, Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zaprasza na premierę najnowszego spektaklu dla dzieci pt. "Pięciu Nieudanych".

To pełna humoru opowieść o wesołych przyjaciołach z "koślawego domu, który w każdej chwili może runąć" i gdzie każdy poranek zwiastuje całą masę przygód.

Od śniadania przez szaloną gimnastykę po kolejne, nieoczekiwane awarie...

Jak poradzą sobie z nimi Dziurawy, Felerny, Postawiony na Głowie, Sflaczały i Złożona na Pół?

Zwłaszcza, że dziwnym trafem przytrafi im się też wizyta pewnego niezwykłego gościa.

I to takiego, który na tle Pięciu Nieudanych będzie sprawiał wrażenie nadzwyczaj Idealnego...

Spektakl "Pięciu Nieudanych" jest sceniczną adaptacją pięknie ilustrowanej książki o tym samym tytule, uznanej na świecie włoskiej autorki Beatrice Alamagny.

To poetycka, mądra opowieść o własnych ograniczeniach, codziennych sukcesach i porażkach, a także postrzeganiu siebie i innych.

Za sprawą zabawnych i pozytywnych bohaterów oraz ich niezwykłych perypetii, dowiadujemy się, że świat nie jest co prawda perfekcyjny, ale idealną receptą na jego małe wielkie troski może być wzajemna życzliwość, zrozumienie i przyjaźń.

Przedstawienie wyreżyserowała Honorata Mierzejewska-Mikosza, która wspólnie z Anną Andraką, autorką tekstu, stworzyła też jego scenariusz. Za scenografię odpowiada Mária Bačová, za muzykę - Anna Stela, a ruch sceniczny - Tomasz Graczyk.

Spektakl zrealizowano pod opieką pedagogiczną Justyny Czarnoty, zaś prace nad adaptacją i kształtem tekstu poprzedził cykl spotkań z dziećmi, mających na celu poznanie ich odbioru problematyki książki. Warsztaty w przedszkolach okazały się dla twórców wspaniałą inspiracją, a wiele scen i dialogów wykorzystywanych w spektaklu (jak choćby ulubione powiedzonko bohaterów: "A to feler - westchnął seler, i szczypior, i kalafior") zaczerpnięto wprost z wypowiedzi dzieci.

Mamy nadzieję, że dzięki temu przedstawienie będzie bliskie doświadczeniom małych widzów, dając im w teatrze zarówno dobrą zabawę, jak i refleksję nad regułami życia społecznego.

Dziękujemy trzem kieleckim przedszkolom: Mini College, im. Kubusia Puchatka i Prywatnemu Przedszkolu Katolickiemu za współpracę.

---

Najbliższe spektakle:

12 maja 2019 (niedziela) godz. 17.00 - PREMIERA

14 - 17 maja 2019 (wtorek - piątek) godz. 9.00 i 11.00

18 maja 2019 (sobota) godz. 16.00

31 maja 2019 (piątek) godz. 9.00 i 11.00

***

BIOGRAMY

twórców spektaklu "Pięciu Nieudanych"

ANNA ANDRAKA

Urodzona w 1984 roku w Białymstoku, absolwentka politologii na Collegium Civitas w Warszawie. Copywriterka, autorka, zawodowo związana z reklamą, mediami i teatrem. W zakresie promocji i PR pracowała dla agencji reklamowych, czołowych polskich i międzynarodowych marek, a także dla wielu organizacji, instytucji i przedsięwzięć z obszaru kultury. Finalistka konkursu dramaturgicznego "Demokracja nie tylko dla dorosłych", w którym wyróżniono jej sztukę "Wolf". Autorka tekstów do spektakli dla dzieci "Straszka pospolita" Grupy Coincidentia oraz "Dwie wyspy" w reżyserii Darii Kopiec (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach). Spoty filmowe i kampanie społeczne, które współtworzyła, były kilkukrotnie nagradzane przez prestiżowy Klub Twórców Reklamy. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2018.

HONORATA MIERZEJEWSKA - MIKOSZA

Urodzona w 1981 r. Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych ("W szufladzie", "Od ucha do ucha", "Pokolorowanki"). Pomysłodawczyni i współorganizatorka Kulturalnej Akademii Bobasa w Białymstoku - imprezy skierowanej do rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata, ukazującej możliwości uczestnictwa w kulturze niemowlaków. Organizator i opiekun merytoryczny wydarzeń społeczno - kulturalnych w Katowicach "Miasto bez ogródek". W roku 2016/2017 brała udział w programie badawczym Archiwum Dormana organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Lauretka wielu nagród. Od 2009 roku aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie.

MÁRIA BAČOVÁ

Scenografka pochodząca ze Słowacji. Ukończyła studia Scenografie i konstrukcje dla lalek na Akademii Sztuk muzycznych i scenicznych (The Akademy of muzik and performing arts) w Bratysławie (2018). Już podczas studiów współpracowała przy różnych profesjonalnych lub amatorskich przedstawieniach teatralnych. Jest częścią grupy teatralnej Divadlo Veteš, w ramach której wykonała dwie produkcje w profesjonalnych teatrach lalkowych na Słowacji. Współpracuje z Centrom detskej literatúry, čítania a SK IBBY, w ramach którego stworzyła interaktywną wystawę. Współpracowała z Teatrami Lalka i Guliwer w Warszawie. Oprócz scenografii poświęca niewiele uwagi grafice, podróżom i czytaniu książek.

ANNA STELA

Aktorka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego. Jako aktorka i autorka muzyki teatralnej współpracowała z licznymi teatrami w Polsce. Dwukrotna Stypendystka Miasta Krakowa (2009, 2011). W 2015 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury "Młoda Polska". Laureatka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego Szkół Teatralnych w Petersburgu (2008), XVII Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu (2017) - za muzykę do spektaklu "Ku Klux Klan - Tu mieszka miłość" w reż. Macieja Podstawnego; XXVIII Opolskiego Festiwalu Teatru Lalek (2017) za rolę Kławdii Chauchat w spektaklu "Czarodziejska Góra" w reż. Hendrika Mannesa; Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży za muzykę do spektaklu "Tutli Putli - kto jest dziki?" w reż. Magdaleny Miklasz (2018), XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za rolę Zosi w spektaklu "Ferdydurke" w reż. Magdaleny Miklasz (2018).

TOMASZ GRACZYK

Ur. w 1980 r. Aktor, tancerz, choreograf, pedagog, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Prowadzi zajęcia ze Świadomości Ciała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracuje ze Studio Działań Kreatywnych DanceOffnia oraz z Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

JUSTYNA CZARNOTA

Pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji