Artykuły

Wróżka z Broadwayu nieźle namieszała

Mławskie operetki to krajowy ewenement. Większość średnich szkół muzycznych nawet nie myśli o ich wystawianiu. To zbyt trudne zadanie. Tymczasem tutaj robi się to już od 14 lat. Szczególnie udane były ostatnie spektakle - pisze Andrzej Kwiatkowski w Tygodniku Ciechanowskim.

Tegoroczny - "A kim ty naprawdę jesteś?" - został oparty na motywach "Wróżki" irlandzkiego kompozytora Victora Herberta. Oficjalna premiera odbyła się 24 maja w sali mławskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Utwór wystawiono też następnego dnia - w nieco zmienionej obsadzie.

Widzowie usłyszeli nie tylko piękne. arie i śpiewy zbiorowe. Na scenie wiele się dzieje. Miłosne perypetie sprawiają, że akcja zmienia się co chwila. Mamy fragmenty humorystyczne, nastrojowe, wybuchy zazdrości, a nawet kłótnie i bójki. Jest dużo tańca, ruch, barwne stroje.

- Mogę państwu tylko przybliżyć treść utworu. Tego nie da się opowiedzieć - mówił, witając publiczność, dyrektor PSMI i II st. w Mławie Wilhelm Taraszkiewicz.

Rzeczywiście, nawet tytuł spektaklu wskazuje, że nie wszystko jest jasne. Czy cygańska wróżka to tancerka Irma? Bo tamta zniknęła. I do tego zapowiedziała samobójstwo, aby uniknąć małżeństwa z polującym na jej majątek hrabią Berezowskim. A jeśli to Irma, to kogo w końcu poślubi? Czy kochającego ją Sandora, czy - podejrzewając go o zdradę z Yaninką - kogoś innego? Na przykład kapitana Ladislasa? A może jednak hrabiego? Na szczęście, jak to w operetkach, wszystko się wyjaśnia i dobrze kończy.

Autor utworu Victor Herbert (1859-1924) większość życia spędził w-Ameryce. Komponował symfonie, utwory wiolonczelowe i opery. Jednak niezwykle popularne stały się jego operetki, prezentowano je m.in. na Broadwayu.

- Wybraliśmy ten utwór, bo jest tu kilka naprawdę ładnych arii. Pozwalają zbudować interesujący muzycznie spektakl. Jest też pouczająca treść. Większość ludzi szuka pieniędzy, a przecież w życiu nie o to chodzi. Tutaj nikt nie znalazł majątku, ale na koniec wszyscy śpiewają szczęśliwi. Najważniejsze okazuje się uczucie - mówi reżyser, nauczyciel mławskiej PSM Michał Gogolewski.

Twierdzi też, że największym atutem spektaklu jest "młodość na scenie":

- I dziewczęta, i chłopcy ciągle mnie zaskakują. Nieustannie coś dodają od siebie do zaplanowanych sytuacji aktorskich. Na próbach bywają stremowani, ale na scenie po prostu dostają skrzydeł.

Po występach publiczność długo oklaskiwała wykonawców i twórców widowiska. I niechętnie opuszczała salę koncertową.

- Czuliśmy się jak w prawdziwym teatrze. Śpiewali i tańczyli cudownie. To profesjonalny spektakl. Filip Rutkowski śpiewał i grał jak zawodowy aktor. A entuzjazm młodych wykonawców sprawił, że my też poczuliśmy się młodziej - komentowali widzowie.

Zadowolony był również dyrektor Wilhelm Taraszkiewicz:

- Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Stworzyli widowisko, które, mam nadzieję, się spodobało. I dzięki któremu publiczność mogła się poczuć jak w prawdziwym gmachu operetkowym.

Przygotowanie spektaklu wymagało wiele pracy. Próby zaczęły się już we wrześniu i trwały przez cały rok szkolny. Dyrektor dziękował młodym wykonawcom oraz reżyserowi, choreografce i wszystkim osobom, które pomogły przygotować przedstawienie.

Jest jeszcze szansa na obejrzenie tego spektaklu, ponieważ zostanie powtórzony 7 czerwca.

***

"A kim ty naprawdę jesteś?" - na podst "Wróżki" (Fortune-Teller) Victora Herberta

Wykonawcy: Irma (Musette, Fedor) - Natalia Siwiec, Konstancja Molewska, Magdalena Szemplińska; Sandor- Filip Rutkowski; Fresca - Wiktoria Jackowska; hrabia Berezowski - Kacper Czeczot; kapitan Ladislas - Maksymilian Sobótka; Vaninka - Maria Karpińska; panna Pompon - Maja Więckowska, Natalia Grzywińska, Dominika Piotrowska; generałowa Korbey - Olga Sobolewska; adiutanci - Jan Stasiak, Bartosz Lewandowski; Vera - Julia Fydrych; Wanda - Gabriela Karpińska

Adaptacja i reżyseria - Michał Gogolewski; tłumaczenie - Maciej Baranowski; aranżacja - Jakub Baliński: scenografia - Anna Chocholska, Klaudia Piórkowska, Maria Bukowska, Weronika Jagodzińska i Mateusz Żurawski; choreografia - Anna Chocholska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji