Artykuły

Kraków. Apel o wsparcie ministerstwa w zakupie testów na COVID dla aktorów

Małymi krokami wracamy do życia sprzed pandemii, kolejne instytucje i sektory gospodarki dostają zielone światło umożliwiające ponowne funkcjonowanie. W ramach odmrażania kultury aktorzy mogą już wrócić na plany filmowe, a teatry, filharmonie i opery mogą wznowić organizację prób.

Podczas jednej z ostatnich konferencji minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd chce, by kina i teatry zostały uruchomione w nowym reżimie sanitarnym jeszcze w czerwcu. Ale zezwolenie na otwarcie i ponowną działalność to nie wszystko, placówki we własnym zakresie powinny dostosować się do wytycznych GIS. Także ministerstwo kultury przedstawia własne rekomendacje, które mają być wsparciem dla dyrekcji instytucji kultury. W rekomendacjach pojawiają się takie punkty jak zapewnienie pracownikom płynów dezynfekcyjnych, tryb pracy respektujący zachowanie wymaganego dystansu.

W wytycznych ministerstwa dotyczących otwarcia instytucji kultury dla publiczności pojawia się także rekomendacja procedury pomiaru temperatury uczestników wydarzenia artystycznego.

A co z pracownikami? Aktorami? Zasadność testów dla personelu pokazał niedawny przykład wznawiających działalność łódzkich żłobków i przedszkoli, gdzie 14% z grupy przebadanych pracowników tamtejszych żłobków i przedszkoli miało podejrzenie zakażenia COVID -19.

- Łatwo wyobrazić sobie jakim zagrożeniem wobec decyzji o otwarciu placówek, i ludzie mogliby stać się zarówno dla dzieci jak i całych rodzin. Nadal z tragedią masowych zakażeń walczy Śląsk, który zbyt późno rozpoczął testowanie górników i ich najbliższych. Uczmy się na błędach! Nie pozwólmy, aby nasi aktorzy i całe ekipy teatralne, filmowe czy muzyczne stały się nowymi ogniskami zakażeń! - przestrzega dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek

Obecne złagodzenie obostrzeń umożliwia organizację prób w teatrach, filharmoniach i operach, zgodnie z nowym reżimem sanitarnym - próby mają się odbywać w maseczkach i przy zachowaniu dystansu.

Romana Agnel, dyrektor krakowskiego zespołu Cracovia Danza odtwarzającego tańce dworskie podkreśla, że w takich jak jej zespołach nie będzie możliwości zachowania dystansu.

- W tańcu ważna jest bliskość, to nie jest monodram, nie ma możliwości zagrania spektaklu siedząc po dwóch stronach stołu. Testy dałyby nam poczucie bezpieczeństwa, kiedy już będziemy mogli podjąć próby - mówi Agnel.

Kto miałby zapłacić za testy? Instytucje kultury pozbawione wpływów z biletów balansują na granicy finansowych możliwości a i miasto boryka się z trudną sytuacją finansową.

- Nie mamy żadnych dodatkowych pieniędzy na zakupy środków ochronnych, ale co więcej - nie mamy żadnych możliwości na przeprowadzenie testów, które w sytuacji wznowienia prób stają się niezbędne. Jako dyrektor placówki odpowiedzialny, jak przypomina minister - za zapewnienie ochrony pracownikom i publiczności, apeluję o rozważne i odpowiedzialne działania, a jak wykazał w ostatnich dniach przykład Łodzi, takim działaniem są testy na obecność koronawirusa w poszczególnych grupach zawodowych - mówi Adolf Weltschek.

Dyrektor Groteski zwrócił się więc z apelem do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sfinansowanie testów dla aktorów i zespołów teatralnych.

- Jako dyrektor teatru jestem przecież odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo tak widzów, jak i pracowników - aktorów, zespołu technicznego i administracji - podkreśla Adolf Weltschek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji