Artykuły

Wrocław. Nagrody Kulturalne WARTO 2020 dla młodych twórców teatru i filmu

Z półrocznym opóźnieniem - z powodu koronawirusa - przyznaliśmy w tym roku po raz 12. Nagrody Kulturalne WARTO 2020 dla młodych twórców.


KATEGORIA: TEATR

AGNIESZKA CHARKOT


Aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Za niewyczerpaną energię do łączenia działalności aktorskiej i edukacyjnej z funkcjami sekretarza literackiego, kierowniczki działu marketingu i promocji, a przez kilka miesięcy również p.o. dyrektorki Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Piastowanie tak zajmujących stanowisk nie przeszkadza aktorce od wielu lat budować świetnych kreacji w spektaklach Zbigniewa Szymczyka, Martyny Majewskiej czy Eweliny Marciniak. Współtworzy także niezależną grupę teatralną Novy Ruch Teatr, propagującą pantomimę w nieco bardziej offowym wydaniu. Charkot odniosła również sukces jako dramatopisarka – za tekst „Nasza pani” została nominowana w 2019 roku do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.


KATEGORIA: FILM

JAGNA DOBESZ


Za scenografię do „Pustostanu”, krótkometrażowego filmu fabularnego w reżyserii Agaty Trzebuchowskiej. Wrocławianka tu zaczęła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Grażyny Jaskierskiej i Leona Podsiadłego. Kończyła na warszawskiej ASP u profesora Adam Myjaka. Jako scenograf współpracuje w kinie m.in. z Łukaszem Grzegorzkiem, Jackiem Piotrem Bławutem, Magnusem von Hornem, Borysem Lankoszem (w ubiegłym roku także bardzo dobra scenografia w jego fabule „Ciemno, prawie noc”). Już w zeszłym roku otrzymała nominację do nagrody WARTO za „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej.


WARTO – plebiscyt publiczności

W plebiscycie na Nagrodę WARTO Publiczności nie było podziału na kategorie, wybierać można było z listy wszystkich nominowanych.

KLAUDIA WASZAK - 5874 głosy


Za wybijające się, charakterystyczne role w spektaklach Teatru Capitol: Konrada w „Wyzwoleniu: królowych”, młodą Charlotte Gainsbourg w „Kocham cię. Ja ciebie też nie”, Syna Makdufa w „Makbecie” czy dowcipną kreację w „Mocku” Konrada Imieli. Ostatnio wystąpiła też w pierwszoplanowej roli Girl w „Lazarusie” w reżyserii Jana Klaty. I udowodniła ostatecznie, że potrafi sprostać wielkim wyzwaniom aktorskim i wokalnym – nie tylko w epizodach drugiego planu. Zapracowała tymi rolami na etat w Capitolu oraz główną kreacje w tegorocznym „Lazarusie”. Jest absolwentką klasy teatralnej Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu oraz Studium Musicalowego „Capitol”.

* Partnerem gali WARTO było Dolnośląskie Centrum Filmowe.
Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji