Artykuły

Być jak Audrey Hepburn. Teatr Muzyczny. Przesłuchania do nowej premiery

Teatr Muzyczny " Capitol" przygotowuje się do obchodów 50-lecia operetki we Wrocławiu. Specjalną, październikową premierą będzie słynny muskał "My Fair Lady". Właśnie został ogłoszony casting do spektaklu

Wybór tego utworu nie jest przypadkowy: broadwayowski hit z muzyką Frederica Loewego z 1956 r. jest swobodną adaptacją słynnej sztuki "Pigmalion" George'a Bernarda Shawa i stanowi wręcz idealny przykład połączenia operetkowej konwencji z nowoczesnymi wówczas trendami w teatrze muzycznym. W premierze na Broadwayu główne role grali Rex Harrison i Julie Andrews, w późniejszej o dziewięć lat wersji filmowej, zastąpiona przez Audrey Hepburn, która... w filmie nie śpiewała (zrobiła to za nią niewspomniana w napisach profesjonalna wokalistka).

Fabuła dzieła jest tyleż wydumana, co urocza: uczony językoznawca, prof. Higgins, zakłada się z przyjacielem, że przemieni uliczną kwiaciarkę w damę z wyższych sfer. Obiektem eksperymentu staje się nieokrzesana Eli-za Doolittle. Kulminacyjną sceną filmu "My Fair Lady" w reżyserii George'a Cukora był wielki bal w londyńskiej ambasadzie Królestwa Transylwanii. Cały zaś film okazał się jednym z największych sukcesów w długiej karierze Jacka L. Wamera, współzałożyciela słynnej wytwórni filmowej. Produkcja zdobyła aż osiem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i dla najlepszego aktora.

Film niedawno ukazał się na DVD i każdy może się przekonać, że ani muzycznie, ani inscenizacyjnie nie zestarzał się ani trochę. Tym trudniejsze zadanie stoi przed realizatorami we wrocławskim Capitolu.

Pierwszym krokiem w stronę nowej premiery był wybór reżysera. To zadanie dyrektor teatru Wojciech Kościelniak powierzył Annie Kękuś, niedawnej abslowentce Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, znanej wrocławskiej publiczności z prezentowanego na ostatnim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej spektaklu "Roxi Bar".

Krokiem drugim jest wybór obsady. Capitol ogłosił casting do spektakli: Mogą się do niego zgłaszać śpiewający aktorzy (bądź uzdolnieni aktorsko wokaliści) oraz wszechstronni tancerze. Ci pierwsi powinni przygotować po jednym dowolnym utworze musicalowym i operetkowym. Podczas castingu kandydaci będą mogli skorzystać z pomocy teatralnego akompaniatora lub z własnego podkładu muzycznego nagranego na płycie CD lub kasecie magnetofonowej. W szczególności poszukiwani są wykonawcy ról Elizy (wiek do 30 lat, wymagany młody wygląd), profesora Higginsa (wiek do 45 lat) oraz panów Pickeringa i Doolittle'a (do 50 lat).

Pierwsza tura castingu odbędzie się w niedzielę i poniedziałek 8 i 9 maja, a druga - tydzień później (15 i 16 maja) w sali prób orkiestry Teatru Muzycznego "Capitol", ul. Piłsudskiego 72. Początek przesłuchań o godz. 10. Kandydaci proszeni są o wcześniejszy kontakt z teatrem, codziennie w godz. 8-16 pod nr. (071)344 4916.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji