Artykuły

USA. Aż czterech Polaków ma szansę na Oskara

Aż czterech Polaków ma szansę na Oskara z tegorocznej edycji wyścigu do tej najbardziej prestiżowej nagrody w świecie filmowym.

Film "Katyń" Andrzeja Wajdy otrzymał nominację do Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nominację w kategorii najlepsze zdjęcia dostał Janusz Kamiński za zdjęcia do francusko-amerykańskiego filmu "Motyl i skafander".

Nominację w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany otrzymał "Piotruś i wilk" - dzieło łódzkiej spółki Se-ma-for i brytyjskiej firmy BreakThru Films. W tej samej kategorii nominowano też kanadyjski film "Madame Tutli-Putli", którego współreżyserem jest Polak, Maciej Szczerbowski.

Andrzej Wajda otrzymał w 2000 roku Oskara za całokształt twórczości. "Katyń" to pierwszy polski film, który otrzymał nominację w w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny od 1982 roku, kiedy nominowano "Człowieka z żelaza" Wajdy. Wcześniej nominacje otrzymały jego "Panny z Wilka" i "Ziemia obiecana", ale żaden z tych filmów nie został nagrodzony Oskarem.

Janusz Kamiński otrzymał Oskary w roku 1993 za zdjęcia do "Listy Schindlera" i w 1998 za zdjęcia do filmu "Szeregowiec Ryan". W roku 1997 był nominowany za zdjęcia do "Amistad". Kamiński jest uważany za jednego z najwybitniejszych operatorów świata.

Uroczystość wręczenia Oskarów odbędzie się 24 lutego w Hollywood.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji