Artykuły

Fajerwerki i niewypały 2008

Noworocznego podsumowania w teatrze i muzyce poważnej Dolnego Śląska dokonuje red w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Noworoczne podsumowanie - co ważnego wydarzyło się w 2008 roku w dolnośląskiej kulturze.

Muzyka poważna

FAJERWERK

Premiera "Raju utraconego" [na zdjęciu] Krzysztofa Pendereckiego w Operze Wrocławskiej - w świetnej i bardzo obrazowej inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego spektakl trafił zarówno do koneserów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają smakować muzykę XX wieku.

NOMINOWANI:

Koncert Piotra Anderszewskiego i Kremeraty Baltica w Filharmonii Wrocławskiej

- znakomity polski pianista pokazał niespotykany kunszt, grając dwa koncerty wiedeńskich klasyków z Kremeratą Balticą. Tak miękkiego, wyważonego i pięknego brzmienia próżno szukać u wielu dzisiejszych sław pianistyki.

Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy - blisko dwa tygodnie koncertów w kościołach i teatrze, znane gwiazdy (wystąpił m.in. Edin Karamazow - znakomity lutnista, który grywał ze Stingiem) i spektakl plenerowy -"Wesele Figara", wyreżyserowany przez Jana Peszka.

Festiwal Muzyki Teatralnej w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze - Muzyka grana z okazji spektakli często umyka. W zamiarze organizatorów festiwal ma zachować te utwory i pokazać, że mogą funkcjonować osobno, bez teatralnej sceny.

NIEWYPAŁ

Promocja IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferenca Liszta we Wrocławiu - choć na czwartą edycję konkursu do Wrocławia przyjechali interesujący pianiści, sala Filharmonii świeciła pustkami. Spora w tym wina braku promocji imprezy, która mogłaby przecież stać się nie tylko wrocławską, ale polską chlubą.

Teatr

FAJERWERK

Bajkobus Wrocławskiego Teatru Lalek - co roku zdarza się na Dolnym Śląsku kilka wybitnych premier. Ale pomysł na autobus jeżdżący po Wrocławiu z krótkimi bajkami dla dzieci jest nowatorskie i bardzo oryginalny.

NOMINOWANI:

"Sprawa Dantona" we wrocławskim Teatrze Polskim i "Marat-Sade" w Legnicy - najlepsze spektakle sezonu.

Jeleniogórskie Spotkania Teatralne - widzowie obejrzeli świetne spektakle, m.in. "Do piachu" teatru Provisorium z Lublina i "Smycz" z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Spotkania były okazją do przekonania się, że można robić dobry teatr bez unowocześniania na siłę.

Jedenasta edycja legnickiego festiwalu "Świat pod Kyczerą" - kilkanaście zespołów z pięciu kontynentów prezentowało swój folklor w kilkudziesięciu miejscowościach regionu. Ku zachwytom publiczności.

NIEWYPAŁ

"Kariera Artura Ui", w reż. Wojciecha Klemma oraz "Klątwa" w reż. Łukasza Kosa - dwie premiery na dużej scenie Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze - słabe aktorsko, nudne i rozwlekłe. Na spektakle chodzi po 5 osób. Dosłownie.

NOMINOWAN:

Wojna prezydenta Legnicy z dyrektorem Głombem - konta teatru zajął komornik. Miał ściągnąć 238 tys. zł, jakie teatr był winny Skarbowi Państwa. Egzekutorem długu był prezydent, który skierował do placówki komornika. Wojna zakończyła się kilka dni temu - teatr przejmie marszałek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji