Artykuły

Łódź. Sezon dyrektora Szyjki w Wielkim

Po trzydziestu latach na scenę Teatru Wielkiego w Łodzi ponownie zawita "Wolny strzelec" Webera. 14 marca ma odbyć się premiera romantycznego dzieła twórcy, którego ceni się nie tylko za talent muzyczny, ale i znakomite wyczucie sceny.

"Wolny strzelec" to zarazem druga w tym sezonie (po "Czarodziejskim flecie") realizacja Waldemara Zawodzińskiego. Podobnie jak przy poprzedniej, tak i teraz artysta reżyseruje i projektuje scenografię, a partnerują mu: Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia). Kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Kozłowski. Zarówno " flet" jak i "... strzelec" są projektami dyrekcji Kazimierza Kowalskiego.

Niestety, w tym sezonie nie zobaczymy zaplanowanej przez poprzednią dyrekcję premiery "Fausta" Gounoda, którą także miał przygotować Zawodziński. Ale to nie jedyne zmiany, wprowadzone przez Marka Szyjkę, kontraktowego zarządcę Teatru Wielkiego.

Szyjko odwołał także premierę "Barona cygańskiego" Straussa i, zaplanowaną na przyszły sezon, premierę "Don Carlosa" Verdiego. Teatr zapewne zapłaci twórcom honoraria, bo umowy zostały podpisane, ale publiczność jednak straci. Szyjko nie ukrywa, że pozycje te "nie gwarantują realizacji celów, jakie postawiono nam w odniesieniu do kwestii natury artystycznej". Aż chciałoby się zapytać jakich to celów nie gwarantują dwie wielkie, znakomite opery i jedna operetka, nazywana powszechnie jedyną operą, jaką udało się Straussowi skomponować? Szyjko zapewnia jednocześnie, że Zawodzińskiemu i Wiśniewskiemu zaproponował pracę przy innych projektach. O tym, że Wiśniewski ma przygotować operę Marty Ptaszyńskiej o Chopinie - wiadomo. Ciekawe jaką propozycję złożył Zawodzińskiemu?

A co dyrektor proponuje w zamian? Otóż 18 września 2009 na oficjalne otwarcie sezonu Jacek Kaspszyk ma poprowadzić koncertowe wykonanie opery. Zdaje się, że chodzi o "Nieszpory sycylijskie" Verdiego.

Ok. 17 października 2009 ma odbyć się premiera musicalu "My Fair Lady" Loewego, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, któremu wcześniej Kowalski zaproponował reżyserowanie "Les Miserables" Boublila i Schönberga. Kierownictwo muzyczne sprawować ma Maciej Pawłowski (obaj panowie kierują warszawskim Teatrem Roma).

10 listopada 2009 koncert z okazji Święta Niepodległości poprowadzić ma Krzysztof Penderecki.

11 grudnia tego roku ma odbyć się premiera "Juliusza Cezara" Haendla w reżyserii Artura Stefanowicza, pod batutą słynnego kontratenora Paula Esswooda. Ma to być wspólna produkcja łódzkiej Akademii Muzycznej, ASP i PWSFTviT.

Ok. 23 stycznia 2010 zaplanowano premierę baletu "Romeo i Julia" (prawdopodobnie Prokofiewa), w choreografii Jerzego Makarowskiego, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego.

Ok. 6 marca 2010 możemy oczekiwać premiery "Rusałki" Dworzaka, w reżyserii muzykologa i publicysty Tomasza Cyza, scenografii Borisa Kudlicki, pod batutą Łukasza Borowicza.

Ok. 24 kwietnia 2010 spodziewać się można premiery widowiska baletowego "Contact" (premiera odbyła się w Nowym Jorku w 2000 roku).

Ok. 5 czerwca 2010 - premiera wspomnianej już opery o Chopinie. Szyjko napisał, że "w ten sposób Teatr Wielki włączy się w obchody 161 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina". To bardzo oryginalny pomysł, bo chyba TW będzie wtedy jedynym, który uczci tę rocznicę. Cały skołowany świat bowiem w 2010 roku czcił będzie 200 rocznicę urodzin polskiego kompozytora.

Z zapowiedzi Szyjki dowiadujemy się, sezon 2010/11 rozpocznie ok. 9 października premiera "Turandot" Pucciniego ze scenografią Andrzeja Kreutz-Majewskiego, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego. Kto będzie reżyserował?

10 listopada 2010 koncert z okazji Święta Niepodległości ma poprowadzić Antoni Witt.

Ok. 18 grudnia 2010 można oczekiwać premiery baletu "Tristan" w choreografii Krzysztofa Pastora, lub "prapremiery światowej baletu poświęconemu jednej z barwniejszej postaci paryskiej bohemy z przełomu wieków - w inscenizacji i choreografii Anny Krzyśków".

Ok. 5 lutego 2011 - premiera dwóch oper: "Dydony i Eneasza" Purcella i "Zamku Sinobrodego" Bartoka. Reżyserem ma być Andrzej Seweryn, scenografem ponownie Boris Kudlicka", "natomiast w trakcie rozmów jest udział jednego ze znanych dyrygentów francuskich". W teatrze głośno, że dyrektor Szyjko marzy o Marcu Minkowskim, od roku szefie muzycznym Sinfonii Varsovii.

7 maja 2011 premierą baletową Ewy Wycichowskiej zainaugurowane będę XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. W festiwalu mają wziąć udział m.in.: Balet XX wieku Bejarta, Balet Monte Carlo, balet La Scali, pokazany ma być balet Akrama Khana i "Święto wiosny" z węgierskiego Gyor.

W sezonie 2010/11 będziemy mieli kompozycję ramową, bowiem na afiszu, na koniec sezonu, znów pojawi się Puccini. Ok. 11 czerwca ma się odbyć premiera "Dziewczyny z Zachodu" w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą Tadeusza Kozłowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji