Artykuły

Łódź. Premiera "Wolnego strzelca" w operze

"Wolny Strzelec" Carla Marii von Webera to kolejna premiera łódzkiej opery.

Prapremiera opery "Wolny strzelec" w roku 1821 wywołała swego rodzaju rewolucję w ówczesnym świecie muzycznym. Wraz z nią wtargnął do niemieckiej muzyki powiew romantyzmu; zamiast wymyślnych przygód arystokratycznych bohaterów, przed oczyma widzów roztoczył się świat ludowej legendy.

Był przy tym "Wolny strzelec" pierwszą prawdziwie narodową operą niemiecką i potężnym orężem w walce przeciwko panującej w Niemczech operowej muzyce włoskiej i francuskiej.

Z czym dziś "Wolny strzelec" będzie "walczył"? Przekonamy się o tym w sobotę podczas premiery opery Carla Marii von Webera w łódzkim Teatrze Wielkim. Spektakl reżyseruje Waldemar Zawodziński, który jest również autorem dekoracji, wespół z projektantką kostiumów Marią Balcerek. Kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Kozłowski, a choreografię przygotowuje Janina Niesobska. W podwójnej obsadzie znaleźli się m.in.: Andrzej Kostrzewski, Przemysław Rezner, Andrzej Staniewski, Aleksandra Chacińska, Monika Cichocka, Katarzyna Hołysz, Patrycja Krzeszowska, Iwona Socha, Piotr Nowacki, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski, Krzysztof Bednarek, Ireneusz Jakubowski, Paweł Wunder, Zenon Kowalski, Krzysztof Witkowski, Rafał Pikała, Rafał Siwek.

"Wolny strzelec" to opera prawdziwie nowatorska. Nie rezygnując z szeroko rozbudowanych popisowych arii, wprowadził Weber obok nich także fragmenty zbliżone formą i typem melodii do ludowych niemieckich piosenek i tańców. Dominującą cechą opery jest jej wyjątkowa nastrojowość - mówiono, że właściwym jej bohaterem jest niemiecki las. Dla oddania atmosfery scen demoniczno-niesamowitych wynalazł kompozytor nowe, nieużywane dotąd środki kolorystyki orkiestrowej. Powodzenie "Wolnego strzelca" nie ograniczyło się do ojczystego kraju kompozytora; wkrótce po berlińskiej premierze, widowisko trafiło na sceny operowe świata. I pozostało na nich do dziś.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji