Artykuły

Gdańsk. Dla kogo Pomorska Nagroda Artystyczna?

Mocno w poprzek wszystkim innym lokalnym laurom dla twórców kultury poszli jurorzy Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2009. Wręczenie nagród w piątek 28 maja w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Trudno powiedzieć, czy to kwestia niezwykle szerokiej oferty kulturalnej regionu pomorskiego czy raczej - zupełnie odmiennych gustów artystycznych, dość powiedzieć jednak, że kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej (w jej skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń twórczych działających w regionie) przygotowała zestaw nominacji bardzo odmienny od propozycji, które pojawiały się na analogicznych listach nagród Prezydenta Miasta (Splendory i nagrody dla młodych twórców) czy "Gazety" (Sztormy).

Na liście znalazło się dziesięć propozycji w głównej kategorii nagrody: "kreacje". Bronisława Deyna, związana od lat z Nadbałtyckim Centrum Kultury, nominowana została za organizację takich projektów jak "Gdańsk - miasto w przebudowie" i "Spotkania ze światem". Karol Hilla, dyrektor Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica, dyrygent Chóru Mieszanego Cantus oraz Chóru Akademii Morskiej w Gdyni, zwyciężył w tegorocznym III Pomorskim Festiwalu Muzyki Wielkopostnej. Kapituła dostrzegła także przygotowywane przez niego cykle edukacyjne i koncertowe: "Spotkania w Muzeum" i "Dialogi ze Sztuką".

Aktor Stefan Iżyłowski nominowany został ze rolę Józefa K. w spektaklu "Proces" [na zdjęciu] Franza Kafki w Teatrze Miejskim w Gdyni, a Franciszka Kierc - za kreację Julii w balecie "Romeo i Julia" w Operze Bałtyckiej.

Jury doceniło twórczość malarza marynisty z Ustki, Witolda Lubinieckiego, najnowsze dokonania Mikołaja Trzaski (płytę "Nadir & Majora", muzykę do filmu "Dom zły" i spektaklu "Czerwona trawa") oraz aktywność Beaty Zgodzińskiej-Wojciechowskiej na polu popularyzacji twórczości Witkacego. Wspólną nominację uzyskali Marek i Izadora Weiss za "całokształt działań w przeobrażeniu Opery Bałtyckiej w Gdańsku". Marek Wróbel na nominację zasłużył za sprawą wystawy malarskiej w galerii Pionovej, a Mikołaj Ziółkowski - organizację festiwalu Open'er.

Drugą kategorią nagród marszałka województwa jest Pomorska Nadzieja Artystyczna - przeznaczona dla młodych twórców. Tu nominowanych zostało troje artystów: Klaudia Kowacz, Małgorzata Walentynowicz i Maciej Zakrzewski. Wszyscy są muzykami: Kowacz to skrzypaczka, która zwyciężyła w ubiegłym roku w Konkursie Skrzypcowym im. Aleksandry Januszajtis, Walentynowicz specjalizuje się w fortepianowych interpretacjach muzyki współczesnej, Zakrzewski zaś uznawany jest za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia.

Teraz nad nominacjami pochylą się członkowie tzw. dużej kapituły, w składzie której obok podstawowego składu jurorów znajdą się także wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody (w sumie to ok. 80 osób). Będą głosować drogą pocztową, a rezultaty ich pracy ogłoszone zostaną podczas uroczystej gali, zaplanowanej na połowę maja. Wręczone zostaną w jej trakcie trzy nagrody dla twórców nominowanych w kategorii "kreacje", jedna nagroda dla młodego twórcy, laur honorowy dla firmy - mecenasa kultury oraz nagroda indywidualna, przyznawana przez marszałka (z reguły otrzymuje ją któryś z doświadczonych twórców za całokształt swego dorobku artystycznego). Laureaci otrzymują stylizowaną statuetkę gryfa pomorskiego, pamiątkowy dyplom i 15 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji