Autorzy

Trwa wczytywanie

Nico Dostal

Ur. 27 XI 1895, Korneuburg. Zm. 27 X 1981, Salzburg.
Chociaż ojciec Nika (Nicolausa Josefa Michaela), Hermann Dostal, był dyrygentem i kompozytorem (dwa jego utwory: "Boską noc" i "Kordulę", wystawiano w Warszawie), synowi nie przeznaczył kariery mu­zycznej. Kształcony w Linzu i Wiedniu, musiał Nico studiować pra­wo; muzyki uczył się tylko dodatkowo, niemniej ona właśnie zdecydowała o całym jego życiu. Nie od razu zresztą. Dostal ciężko i powoli dochodził do pierwszego sukcesu. W 1919 otrzymał jako muzyk kontrakt w Innsbrucku, potem tułał się jako kapelmistrz orkiestr w teatrzykach prowincjonalnych miasteczek, aby w latach 1921-22 osiąść na nieco dłużej w Salzburgu. Wtedy też napisał pierwszą operetkę "Lagunenzauber", która padła jednak na premierze w Grazu (1923) i szybko poszła w zapomnienie.
W 1924 przeniósł się do Berlina; pracował jako aranżer, instru­mentował m.in. operetki Waltera Kollo i Roberta Stolza. Dopiero po 9 latach takiej pracy udało mu się wystartować z własną pre­mierą - "Clivią" (1933), i zyskać wielki sukces. Napisał później pra­wie 20 operetek. Najbardziej znane to "Monika" (1937), "Die ungarische Hochzeit" (1939), "Die Flucht ins Gluck" (1940), "Manina" (1942), "Doktor Eisenbart" (1952), "Der dritte Wunsch" (1954), "Rhapsodie der Liebe" (1963). Żadna jednak - może poza "Węgierskim weselem" - nie zdobyła już powodzenia równego "Clivii".
Uważany jest za przedstawiciela nurtu operetki berlińskiej. Królują w jego utworach marsze i walce, sentymentalizm muzyki korespon­duje z sentymentalizmem librett, niemniej są to utwory pisane i instrumentowane efektownie, zgrabnie, bardzo utanecznione. Jedyną poważniejszą i bardziej oryginalną pozycją w jego dorobku jest "Doktor Eisenbart", chwilami przywodzący na myśl partytury Weilla czy nawet Carla Orffa.
Źródło: Przewodnik Operetkowy Lucjan Kydryński, PWM 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji