Autorzy

Trwa wczytywanie

Jules Massenet

Twórca Manon i Don Kichota był najmłodszym synem eks-oficera armii napoleońskiej. Studiował w Konserwatorium Paryskim w klasie fortepianu i solfeżu, a następnie w klasie kompozycji pod kierunkiem Rebera i Thomasa.

Jako 21-letni młodzieniec kończy konserwatorium, zdobywając pierwsze miejsca za fugę i Nagrodę Rzymską za kantatę David Rizzio. Jednak dopiero dwa potężne dramaty biblijne – Maria Magdalena (1873) i Ewa (1875) – ustalają jego pozycję we francuskim świecie muzycznym, zdobywają mu uznanie i zaszczyty. W 1876 Massenet zostaje kawalerem Legii Honorowej, w dwa lata później prezesem Akademii Sztuk Pięknych i profesorem Konserwatorium. Pierwsze jednak z dzieł Masseneta, na których opiera się jego sława, a mianowicie opera Herodiada, powstała dopiero w 1881. Od tego czasu zawładnął Massenet niemal niepodzielnie francuską operą. Na przestrzeni 30 lat stworzył 25 oper – m.in. Manon, Werther, Tais, Le jongleur de Notre Dame (Kuglarz Madonny), Don Kichot – zyskując sobie we Francji popularność wręcz niezwykłą.

Operom jego zarzucano niejednokrotnie zbytnią słodycz i płytką elegancję, mimo to jednak Francuzi zaliczyli go widocznie do najwybitniejszych swoich kompozytorów, skoro w 1934 uroczyście odsłonięto jego popiersie w foyer paryskiej Opery Komicznej.

Źródło: Józef Kański, Przewodnik operowy, PWM, Warszawa 1997

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji